Нехтує нормами і дуже токсичний: як розпізнати і знешкодити соціопата

52

Соціопати-люди з дисоціальним розладом особистості. Це психічне відхилення, при якому людина піклується тільки про свої бажання та інтереси, почуття інших його абсолютно не турбують. Найчастіше соціопати самі не усвідомлюють, що вони психічно нездорові. Та й оточуючим це не відразу стає помітно. Дізнаємося, що це за люди, у фахівця.

— соціопат — це людина, яка на перший погляд може здатися звичайним, нехай і трохи егоїстичним, вольовим і, швидше за все, активним кар’єристом, але такі люди зустрічаються часто. На ділі ж люди з даними психічним розладом можуть становити серйозну небезпеку як на роботі, так і в особистому житті.

Як розпізнати соціопата

Є кілька ознак, на які варто звернути увагу:

  1. Соціопати часто відрізняються холоднокровністю. Вони можуть вести себе неприйнятно, ображати і навіть завдавати фізичної шкоди без будь-якої на те причини. Характерна риса-соціальна нечутливість.

    Наприклад, хтось б’є собаку, а у соціопата це не викликає ніяких емоцій. Тому що у нього слабо розвинена емпатія, здатність співпереживати і судити про цінність чого-небудь. Йому незнайоме почуття прихильності, він нехтує нормами в спілкуванні з іншими людьми і дуже токсичний.

  2. Вони прекрасні маніпулятори і патологічні брехуни, які переслідують власні корисливі бажання і готові йти по головах інших людей. Нарциси за своєю природою, соціопати прагнуть до влади. При цьому свою поведінку завжди виправдовують високими і слушними цілями. І хоча такі люди нерідко бувають харизматичними і чарівними, триматися від них потрібно подалі.

    Навіть якщо на вигляд соціапат веселий і високоактивний, його реальні наміри можуть бути непередбачуваними. Вступивши у відносини з такою людиною, ви можете опинитися у владі контролера, який стежить за кожним вашим кроком і швидко виходить з себе.

  3. Відсутність почуття провини-ще одна особливість соціопатів. Вони не можуть випробувати каяття за свої дії, точно так же, як і не поділяють свої вчинки на хороші і погані. Саме тому серед таких людей зустрічаються шахраї — вони без докорів сумління виробляють психологічний тиск на інших.

    Взагалі, надягати на себе маску в залежності від ситуації — прекрасне вміння людей з таким психічним відхиленням. Але насправді ви ніколи не побачите щирий прояв радості і щастя у людей з дрл. Навпаки, можна спостерігати у них дратівливість і агресивна поведінка, нерозсудливість і бажання ризикувати.

Не плутайте соціопатів з соціофобами. У першому випадку характерно асоціальна поведінка: соціопати спокійно мучать і ображають інших — поводяться неадекватно. Соціофоби ж, навпаки, лояльні до людей, але з певних причин не хочуть перебувати в їхньому суспільстві.

Звідки беруться соціопати

Соціопатами не народжуються, ними стають, причому частіше у свідомому віці. Зазвичай внаслідок психологічних травм, отриманих в дитинстві. Нерідко ці травми пов’язані з фізичним або емоційним насильством. І тому у них притупляється відчуття болю і збільшується потреба завдавати шкоди іншим.

приклади

  • Дитину били в дитинстві батьки, через це у нього розвинулося асоціальна поведінка, його організм на несвідомому рівні «вивчив», що зближуватися з людьми небезпечно для життя. Дитина приходить в школу і починає бити однокласників, аби відігнати від себе саму потенційну можливість зблизитися з кимось і тим самим поранити себе.

  • Це закладено біологічно: коли людину або тварину позбавляють волі і простору, це може спровокувати конфліктну активність. Наприклад, кури в невеликому приміщенні можуть почати вищипувати один одному пір’я і закльовувати, а свині відкушують вуха і хвости. Якщо пам’ятаєте, у фільмі «мовчання ягнят» герой е.хопкінкса теж відкушував людям частини тіла і носив маску.

Такі люди стають бездушними, тому що колись пережили серйозний стрес, де не отримали любові, підтримки і співчуття. На що здатні соціопати — образити або вбити, залежить від того, наскільки травматичними були події з їхнього минулого. Найчастіше подібне відхилення не лікується, можна лише знизити інтенсивність прояву цієї патології.

Як спілкуватися з соціопатом

Попрощатися якомога швидше!

Вони знають, як привернути до себе і зачарувати своєю чарівністю. Але справа в тому, що соціопати не здатні на довгострокові взаємини з людьми і свої інтереси завжди ставлять вище за все. Вони прекрасні актори і вміють зображати любов по відношенню до партнера або дружбу в колективі — до тих пір, поки не отримає з цього вигоду.

Крім того, такі люди завжди звинувачують інших у своїх проблемах і вміють вивертати обставини потрібним для них чином. При цьому люблять занижувати самооцінку оточуючих або просто знущатися.

Не зайвим буде самостійно проаналізувати, чому подібна людина опинилася у вашому оточенні. В якому моменті відбулося ваше «зчеплення» з ним і що у взаєминах з вами підживлює його інтерес? і якщо ви піддаєтеся і вступаєте в комунікацію з соціопатом, то як це характеризує вас самих в даний період життя?

Тут не має ніякого сенсу волати до почуттів, совісті і доброті. Всі ці поняття не мають нічого спільного з соціопатією. Також не спрацюють звинувачення і ультиматуми-це лише розохотить вашого опонента і змусить з ще більшим ентузіазмом прийняти виклик. Краще рішення — не реагувати на провокації і виключити спілкування.