Як вибрати червону рибу

176


Зміст

  • Яку рибу купувати небезпечно
  • Ознаки підробки червоної риби
  • Як відрізнити фарбовану рибу від справжньої?
  • Як визначити, що риба вирощувалася штучно
  • Як має виглядати м’ясо цієї червоної риби
  • Де краще купити червону рибу?
  • Новорічні свята попереду, а це значить, що затарюватися делікатесами саме час. Як вибрати смачну червону ікру (не підробку) ми вже писали в цій статті. Настала черга червоної риби, адже яке застілля без закусок з семушкой?! Спробуємо розібратися, яку червону рибу купувати, а яку обходити стороною.

    Яку рибу купувати небезпечно

    Ідея написати цей матеріал не виникла б, якби всі морепродукти на ринку і в магазинах були однаково хорошими, але біда в тому, що якісного товару на прилавках практично не знайти. Більша частина риби вирощується штучно з порушенням норм і правил її утримання – її підгодовують стимуляторами росту (як курчат-бройлерів або молодих бичків). Таке м’ясо по своїй природі не може вважатися корисним.

    Так, в природних умовах лосось досягає ваги в 3,5 кг за 12 років, в розплідниках – може вирости до 15 кг за 3 роки. Риби дають спеціальний корм. Завдяки такому харчуванню тушка досягає велетенських розмірів в короткий термін, а м’ясо набуває «продажний» червоний колір, за яким все так ганяються.

    Вживання продукту, накачаного хімікатами, може бути небезпечним для вашого здоров’я. Підвищується ризик виникнення харчових отруєнь, алергічних реакцій, порушень роботи органів ШКТ. Тому варто бути дуже уважним при купівлі риби. На що звернути увагу насамперед?

    Ознаки підробки червоної риби

    Найголовніше, що повинен знати покупець: назва «червоне» має досить посереднє відношення до кольору м’яса. Тому твердження, що ярку відтінок, тим краще риба, в корені невірно і зовсім бліда на вигляд рибка може виявитися набагато більш якісною, смачною і корисною.

    Практично вся риба, яка продається в магазинах, є фарбованої, кажуть експерти. І причина такого обману – ми самі. Виробник просто йде у споживача на поводу і робить рибку «гарніше», червоніший. Такий продукт краще купується (оману про колір чудово працює). Яскраві товари привертають більше уваги.

    Як відрізнити фарбовану рибу від справжньої?

    Зробити це просто. Уважно розгляньте філе, якщо це можливо (м’ясо без упаковки або вона прозора). Філе натуральної червоної риби має неоднорідний рожевий колір і білі прожилки. У фарбованої філе більш отруйного кольору і завжди без прожилок (барвник продукту забезпечує рівномірний колір).

    Є й інший спосіб. Правда, доведеться все-таки купити продукт. Для цього зробіть бутерброд з маслом, а зверху покладіть скибочки червоної риби і залиште на деякий час. Якщо через 10 – 15 хвилин масло забарвилося, фарбована риба. Такий продукт краще не вживати в їжу, а викинути без залишку.

    Як правило, фарбують філе риби, яка вже зіпсувався, було багаторазово заморожене та ін. Іншими словами, якість м’яса погіршився. Тоді на допомогу і приходить барвник. Рибу промивають і обробляють спеціальним розчином. Харчові барвники відносно безпечні, але лише на перший погляд. Більшість з них здатні спровокувати сильні алергічні реакції, погіршення зору, зміна кольору шкірних покривів. Все про небезпеку харчових добавок (не тільки барвників), читайте в цих статтях.

    • Небезпечні харчові добавки
    • Умовно небезпечні харчові добавки

    Як визначити, що риба вирощувалася штучно

    Є вірна ознака, що вирощували рибу в розпліднику, – у неї відсутні плавники. Їх або немає зовсім, або вони мають непропорційно малі розміри відносно тушки. Це є наслідком і ознакою того, що риба жила практично без руху (її годували стимуляторами росту і не давали плавати). В таких умовах сьомга і лосось набирають по кілограму в тиждень. Штучно вирощена риба небезпечна для здоров’я. Стимулятори впливають на гормональний фон, «садять» печінку, нирки й органи ШКТ.

    Підведемо проміжний підсумок. Якщо у риби маленькі плавники і яскраво-червоний або яскраво-червоне м’ясо, її годували барвниками і стимуляторами росту (або підфарбовували потім філе). Краща червона риба, яка виросла на натуральних кормах і в природних умовах, бліда і з довгими плавниками.

    Як має виглядати м’ясо цієї червоної риби

    Тепер розповімо, як правильно вибрати червону рибу.

  • Якісна червона риба має природний (не яскравий колір і характерний рибний аромат (але не сильний). Повна відсутність запаху може говорити про те, що рибу обробляли оцтом і промивали. Тухлий або неприємний запах свідчить про те, що м’ясо зіпсоване.
  • На тушці не повинно бути ані найменших ознак слизу. Луска повинна бути блискучою, колір – від сріблястого до темно-сірого. При натисканні на шкіру, вона повинна одразу ж приймати колишню форму. Якщо вм’ятина від пальця залишиться, продукт поганий. М’якоть свіжої риби завжди пружна!
  • Якщо тушка з головою, розгляньте очі. Вони повинні бути світлими, прозорими, опуклими. Впалі і каламутні очі – ознака старої залежалась риби.
  • Охолоджений лосось має зябра яскраво-червоного кольору, свіжоморожений – блідо-рожевого. Якщо зябра білі, сіруваті або зелені, тухла риба!
  • На зрізі філе повинні чітко виднітися білі прожилки. Якщо це стейки, м’ясо не повинно вільно відходити від кісток, а краї не повинні бути рваними.
  • Це стосується риби, яка лежить на прилавках, на товщі снігу. До неї можна підійти, роздивитися, акуратно помацати.

    Якщо продукт у вакуумному пакеті, уважно читайте склад і намагайтеся розглянути м’ясо через упаковку. Тут теж важливо звернути увагу на колір і наявність білих прожилок. Найкращі шматочки – ті, що зрізані ближче до голови, а ось хвостова частина зазвичай найменш смачна. Хвостовий відділ можна визначити за характерною формою, а також за кількістю прожилок (в цій частині їх більше).

    А що стосується нарізки, то її краще взагалі не брати. Як правило, туди йде сама неякісна риба або взагалі обрізки. У складі такого продукту більше консервантів – бензойна кислота зустрінеться обов’язково! Краще купити шматочок цілком або засолити рибку самому.

    Як смачно засолити червону рибу, читайте в цій статті

    Тепер ми знаємо, яка червона риба краще, залишилося розібратися, де її купувати.

    Де краще купити червону рибу?

    Намагайтеся купувати рибу в перевірених місцях. Знайдіть чесного продавця на ринку або пристосуєтеся затарюватися в якомусь певному магазині. Так, торговці часто обманюють покупців, але не тих, хто відвідує їх регулярно. Всім вигідно мати постійних клієнтів. Але й це не гарантія.

    При покупці не забувайте проводити зовнішній огляд (за тими ознаками, що ми вказали в статті), а також не соромтеся цікавитися супровідною документацією (сертифікатами та ін.). І, звичайно, ціна. Хороший товар не буває підозріло дешевим. Червона ікра за 199 рублів – це не ікра. Так і з рибою. Будьте уважні!