Як правильно харчуватися в 20, 30, 40 років: інтервю з Ольгою Валієвої, міжнародним експертом по здоровому харчуванню

69

Сьогодні наш гість – Ольга Валієва, міжнародний експерт з фітнесу та здорового харчування з двадцятирічним стажем, МС з бодібілдингу, МСМК з пауерліфтингу, персональний тренер і автор статей. В інтерв’ю Ольга розповіла редакторам нашого порталу, як перейти на правильне харчування і не страждати від відсутності в раціоні шкідливих жирів і цукрів.

В: Ольга, розкажіть будь ласка, як почати правильно харчуватися, якщо ти звик їсти фаст-фуд?

Про: Першочергово, перестати їсти фаст-фуд. Ми їмо таку їжу тоді, коли дуже голодні, а якщо це відбувається систематично, то варто життєва необхідність у вибудовуванні збалансованого харчування у цієї людини. У кого є домашні тварини, ніж ви їх годуєте, фаст-фудом?! Ні, звичайно! Ми так трепетно стежимо за своїми вихованцями, доглядаємо за ними і так огидно доглядаємо за собою і годуємо себе! Дивно просто!

В: Ми неправильно харчуємося не рік і не два, ми їмо не ту їжу десятиліттями. Як змінити смакові уподобання?

Про: Легкого шляху для зміни будь-яких звичок немає. Але можна згладити негативні моменти. Використання натуральних приправ і максимальну різноманітність у харчуванні допомагає уникнути зривів і більш комфортно перейти на інше харчування. Ви, коли приїжджаєте в іншу країну, де немає звичної їжі вам, що робите? Правильно. Харчуєтеся тим, що є, і намагаєтеся спробувати щось нове. Або вибираєте щось знайоме і весь час перебування в іншій країні страждаєте від смакового голоду? Два шляхи виходить: отримувати задоволення від нових смаків або страждати, не отримуючи взагалі ніякого задоволення.

В: А чим можна замінити солодощі, щоб було смачно?

Про: Сухофрукти, їх зараз велика різноманітність на полицях, я віддаю перевагу кизил і сушене манго. Фрукти, мед. Моя думка, вживання рафінованих цукрів це ні що інше, як звичка, від якої необхідно позбавлятися.

В: Наша аудиторія різновікова, тому всім буде цікаво, чи відрізняється харчування для дівчат в 20, 30 і 40 років? Підкажіть

Про: Відрізняється, звичайно. Ми всі класні в 20 років, гарні, підтягнуті і життєрадісні. У цьому віці, щоб привести себе у форму, необхідно тиждень дотримуватися режиму харчування, додати трохи фізичної активності і все буде супер! Чому? Тому що обмінні процеси відмінно працюють, організм ще в анаболизме і все відмінно. Але це пастка, в яку багато попадаються. Умовно, ваше тіло дає вам позику, і чим більше ви їм користуєтеся, тим більший борг у вас буде з часом. В цей час якщо харчуватися хаотично і не збалансовано, дівчата починають втрачати м’язи і накопичувати жир, але хороший тургор шкіри це все приховує. До 30 років починаються видимі зміни тургору шкіри, ще більша атрофія м’язів, зміни у виробленні ферментів, засвоєння мінералів і вітамінів. Тому необхідно обов’язково відрегулювати харчування та включити фізичні навантаження. Але поки ще можна негайно підготувати фігуру до важливого заходу, на це в середньому піде місяць-півтора. А ось до 40 років твій організм починає вимагати повернення всіх боргів і якщо ти витратила всі мислимі і немислимі ліміти, то для повернення здоров’я і фігури доведеться добряче попотіти і серйозно переглянути своє харчування. І тут не просто прибрати вуглеводи і відразу мінус 10 кг – тут треба все нутрієнти збалансувати, вітаміни і мінерали вирівняти, фізичне навантаження грамотно підібрати. Навіть для того, щоб тримати себе в попередній формі, потрібно намагатися більше, ніж раніше. На жаль наше тіло живе за своїми законами, відчувати ми себе можемо хоч на 10 років, але організм старіє за своїми законами(

В: Складніше боротися із зайвою вагою з віком або це індивідуально?

Про: Це індивідуально. Вік тут питання другорядне, все залежить від того, що ми з собою зробили до цього віку. Якщо ставилися недбало й зневажливо, то і отримаємо багато проблем і з вагою, і зі здоров’ям. Якщо доглядали за собою, то і проблем не буде великих. Це як з автомобілем, як доглядаєш за ним, так і є)

В: Безвуглеводна дієта. Яке Ваше ставлення до неї? Ефективно це, як вважають багато хто, або більше мінусів?

Про: Я вважаю, що немає універсальної програми харчування. Багато хто плутає поняття і думають, що знаходяться на безвуглеводної дієті, а насправді у них просто прибрані крупи, вся випічка та цукерки, але залишені овочі та фрукти, тому вуглеводи там присутні, але не в такій великій кількості, до якого людина звикла. Таке харчування підійде для людей з ожирінням, у них часто зустрічається порушення інсулінорезистентності, тому стрибки цукру крові не бажані, і звичайно людям з діабетом. Але повністю з раціону вуглеводи я б не стала прибирати, занадто високі ризики зривів в дієті і погіршення самопочуття. Так само необхідно пам’ятати, що, прибираючи з раціону вуглеводи, їх необхідно чимось замінити, а це або білок чи жири, але і те й інше вимагає здорової травної системи, печінки, жовчного міхура, ферментної системи. Якщо є порушення, то це харчування не підійде. Необхідно контролювати рафіновані цукри, трансжири і обсяги споживаної їжі.

В: А як по-Вашому, шкоду молочних продуктів міф чи реальність?

Про: Він перебільшений. Для середньостатистичної людини, з нормальною вагою і переносимістю молочних продуктів, я не бачу причин у відмові від молочки. Проблема молочних продуктів у високому інсуліновий індексі. Пов’язано це з наявністю лактози, молочного цукру. В середньому на 100мл. припадає 4,7 лактози, тобто майже 1 чайна ложка цукру. Якщо ти готуєшся до змагань і тобі важливий власний вагу, або в людини зайва вага і він з ним активно бореться, то, звичайно, необхідно мінімізувати споживання молочних продуктів. Якщо цих завдань не варто, то я не бачу причин скасування молочки. У нашому світі модно демонізувати продукти харчування, в різний час, одні продукти піднімаються на п’єдестал, а інші потрапляють в опалу.

В: Вегетаріанство. Багато говорять про плюси, розкажіть про мінуси.

Про: Вегетаріанство для мене – модна система харчування, іншими словами, піар) І тут необхідно зрозуміти, це прийняття віри, з усіма витікаючими з цього правилами чи данина моді. Якщо віра, то я не можу розмірковувати на цю тему, права не маю. Якщо ж це вибір тільки харчування, видів вегетаріанства багато: веганство – повна відмова від продуктів тваринного походження. Тут є проблема в отриманні повного амінокислотного складу. На жаль, в рослинній їжі не повний амінокислотний склад, а ми, як відомо, складається з амінокислот. Пам’ятайте ланцюжка ДНК? Вони складаються з ланцюжків амінокислот. Лактовегетаріанство – можна вживати молочні продукти. У молочних продуктах повний амінокислотний склад, тому я не бачу проблеми в цьому харчуванні. Лактоовеовегетарианство – можна вживати молочні продукти і яйця.

Як я говорила вище, людина отримає повний амінокислотний склад, тому не бачу причин до критики цього харчування. Овеовегетарианство – виключає вживання молока, але допускає яйця. Яєчний білок є еталоном за складом амінокислот, тому також не бачу причин до критики, головне, щоб амінокислоти надходили в достатній кількості. Я не схильна давати жорсткі характеристики: погано-добре. Вважаю, що кожна людина має право на вибір)

На питання відповіла
Ольга Валієва, міжнародний експерт з фітнесу та здорового харчування