50 книг, які варто прочитати кожному російському

18

Скарбниця світової літератури сповнена дивовижних творів, що зачіпають всілякі проблематики. Багато з них на століття залишаться класикою, оскільки переживання головних героїв були і будуть знайомі людям, незалежно від їх національності. Однак ряд творів створюється для певного народу, представникам же інших країн вони, як правило, не до кінця зрозумілі. Сьогодні ми поговоримо про чудових книгах, близьких російським зокрема і слов’янським читачам в цілому, оскільки відображають їх історію і менталітет.

1. «війна і мир», лев толстой

Неможливо обговорювати книги для росіян і про росіян, не згадавши найвідоміший твір льва толстого. Це книга, яку повинен прочитати кожен. Роман здобув світову славу, але (як не прикро) далеко не кожен російський прочитав його, обмежившись лише коротким зміст заради оцінки в школі. Безумовно, даний твір не розраховане на підлітків. Так, молоденьким дівчатам будуть цікаві переживання юної наташі ростової і її мрії про перше кохання, сукнях і танцях. Однак проблематика роману набагато ширше і порушені в ньому філософські питання про війну, державу і цінності людського життя куди зрозуміліше зрілій людині.

2. » палата №6″, антон чехов

Перу антона павловича належить безліч творів, виконаних мудрості і прекрасних уроків про те, як гідно прожити життя, уникаючи непоправних помилок. Для багатьох саме чехів є письменником, що відображає всі тонкощі загадкової російської душі. Його герої раз у раз опиняються в складних ситуаціях, що вимагають переосмислення світогляду і системи цінностей. Найвідомішим творінням чехова вважається «вишневий сад«, проте ж не меншої уваги варта»палата №6». Читаючи її, дивуєшся тому, як персонажі минулої епохи до болю нагадують сучасних людей, будь то лікар, сторож або пацієнт.

3. «євгеній онєгін», олександр пушкін

Безперечно, в нашому списку не можна обійти стороною сонце російської поезії – олександра сергійовича пушкіна. Нащадок арапа петра великого, пушкін ввібрав в себе російські звичаї завдяки незабутньої нянюшки. «євгеній онєгін» — віршований роман, знайомий кожному зі шкільної парти. На відміну від більшості творів цього періоду, історія євгена і тетяни входить в число книг, гаряче улюблених підлітками. У більш зрілому віці варто перечитати цю зворушливу історію про становлення характеру молодої людини. Повірте, вона викличе абсолютно нові переживання.

4. «герой нашого часу», михайло лермонтов

Колись лермонтов зобразив героя своєї епохи-зухвалого серцеїда, розпещеного долею і готового зруйнувати чуже життя просто так, від нудьги. Минуло чимало років, але і сьогодні ми зустрічаємо людей, дивно нагадують печоріна. Холодні зовні з вулканом пристрастей в душі, вони часто залишаються незрозумілими, від чого гублять і самих себе, і оточуючих.

5. «петро перший», олексій толстой

Великий роман про царський режим досі вважається одним з кращих посібників з вивчення життя і діянь ключового правителя – петра першого. Хоча толстой і не збирався дотримуватися історичної точності. Твір читається на одному диханні і не залишить вас байдужими. Оповідання толстого то викликає глибоку повагу до персонажів (будь то сам цар, його сестра або простий сільський мужик), то піднімають хвилю жаху, змушуючи усвідомити: інтереси держави і благополуччя його народу – абсолютно різні поняття в очах правителів.

6. » собаче серце», михайло булгаков

Ця пронизлива книга цікава як шанувальникам історичних романів, так і любителям фантастики. Булгаков з непередаваною точністю описав трагедії життя простих людей і багатого стану, чесних роботяг, геніальних вчених, вузьколобих керівників і безграмотних лоботрясів. У романі порушується питання про те, чого варта гра в бога, але ж це так актуально під час розвитку медицини, здатної вирощувати клонів з крихітної клітини. Звичайно, головним лейтмотивом твору залишається революція з усіма її тяжкими наслідками. І хоча тематика наукової фантастики в романі не так вже й важлива, все ж бестселер булгакова вважається одним з найяскравіших прімеровсоветской фантастики.

7. » мертві душі», микола гоголь

Школярі всіх часів щасливі від того, що гоголь спалив другий том цього твору. Якщо ви і читали цю книгу для уроків російської літератури, настійно раджу перечитати її в більш зрілому віці. Кожен знайде в романі щось цікаве, він вчить нас за версту розпізнавати усміхнених аферистів, здатних завдати непоправної шкоди і окремим людям, і державі в цілому.

8. » історія одного міста», михайло салтиков-щедрін

Сповнений їдкої сатири, твір являє собою вигаданий літопис про неіснуюче місто з кумедною назвою – дурнов. Це місто і його жителі нагадує читачеві дзеркало, в якому відображаються всі пороки городян, не залежно від того, в якому столітті і в якій країні вони живуть. Але в першу чергу дурнов — це царська імперія, а його градоначальники – царі і полководці. Салтиков-щедрін, безумовно, був одним з тих рідкісних патріотів, здатних виразно бачити недоліки своєї батьківщини і її правителів. Адже саме усвідомлення помилок дозволяє їх виправити, а не повторювати через століття, знову і знову наступаючи на одні і ті ж граблі.

9. «обломов», іван гончаров

Ох вже цей російський «авось», по милості якого ми так часто дозволяємо собі пустити все на самоплив. Застигаємо, ніби мухи в бурштині, сподіваючись, що життя якось сама собою налагодиться. І ось так-вальяжно розвалившись на дивані, подібно обломову, споглядаємо біг часу. Навіть похилену картину не поправимо, чи то від страху перед незвіданим майбутнім, яке принесуть зміни, чи то від непереборної ліні. Таке існування тягне поміщик ілля ілліч обломов. Його бездіяльність змушує читача переглянути власне життя.

10. «дворянське гніздо», іван тургенєв

Історія головного героя може шокувати сучасну людину, адже федір лаврецький закоханий в дочку своєї кузини і має намір з нею одружитися. Однак важливо пам’ятати про те, що в минулі часи шлюби між родичами не вважалися аморальними. Сучасне суспільство розуміє небезпеку подібних відносин, що ведуть до тяжких захворювань. Іскра взаємно ніжних почуттів, що спалахнула між дорослим дядьком і його юною племінницею для нас – нинішніх читачів – бачиться збоченою. І все ж варто прочитати даний роман. Просто уявіть, що федір і ліза не перебувають у тісній спорідненості. Це в першу чергу дивне оповідання про чисту любов і про високі моральні цінності.

11. » горе від розуму», олександр грибоєдов

Віршована комедія грибоєдова сповнена трагізму, а не жартів. Головний герой (чацький) страждає від надмірного розуму. Не бажаючи приховувати від недалеких обивателів свої справжні думки, юнакавскоре наживає безліч ворогів і втрачає любов дорогою серцю дівчини. Чацький-особистість неоднозначна і аж ніяк не ідеальна. Дивлячись на нього, розумієш, що навколишній світ зовсім не зобов’язаний почитати твою думку. Навіть якщо ти семи п’ядей у лобі, розум не допоможе тобі уникнути життєвих проблем і знайти звичайне людське щастя.

12. «ревізор», микола гоголь

Комедія гоголя дивним чином передає атмосферу, що панує в колах хабарників. Звичайно, корупція зустрічається в будь-якому куточку світу, проте країни снд (як це не сумно) лідирують в списках найбільш корумпованих держав. Гоголь хльосткою сатирою висміює чинуш, що зневажають закони, беруть на лапу і просувають кумівство. Вони живуть в постійному страху перед покаранням, але все одно не можуть зректися своїх вад.

13. » історія держави російської», микола карамзін

Багато хто чув про цю збірку карамзіна, та трохи вистачило часу його прочитати. Дана робота захоплює ретельним підходом автора до історії своєї держави. Це захоплююча подорож в минуле, що допомагає зрозуміти особливості розвитку величезної держави і його роль на всесвітній політичній арені.

14. «чингісхан», василь ян

Перша і найвідоміша частина трилогії «навала монголів» оповідає про долю великого воїна, чий талант стратега досі вражає уми. Хтось захоплюється силою духу чингісхана, хтось ненавидить його за всю ту біль, що він приніс багатьом народам. Однак ця особистість зіграла важливу роль у становленні багатьох нинішніх країн.

15. «доктор живаго», борис пастернак

Надзвичайно сумний і в той же час неймовірно прекрасний роман про російську інтелігенцію. Ми згадували цей твір внашем літературному огляді найбільших книг про кохання. Мудрі і добрі герої книги розуміють всі жахи бід,Випали на долю їх улюбленої батьківщини. Але, не в силах істотно вплинути на хід подій, він стають лише шестерінками в безжальному механізмі величезної держави, для якого життя його громадян – всього лише розмінна монета. За роман «доктор живаго» пастернаку була присуджена нобелівська премія в галузі літератури.

16. » ми», євген замятін

Коли мова заходить про антиутопії, читачі всього світу відразу згадують оруелла і хакслі. Однак далеко не всі знають, що на творчість цих іменитих письменників чимало вплинув гостро соціальний роман замятіна, вперше виданий в 1920 році. Хоча події книги розгортаються в далекому майбутньому, сюжет сповнений алюзій на історію срср. Розуміючи, що за подібну літературу йому загрожують проблеми з владою, автор все ж знайшов у собі сміливість опублікувати спірну, але геніальну антиутопію.

17. » батьки і діти», іван тургенєв

Великий російський роман точно описує ту прірву, що раз по раз виникає між поколіннями батьків і їхніми дітьми. Представники минулої епохи схильні до консерватизму, вони всіляко уникають будь-яких змін. І це можна зрозуміти, адже до змін треба пристосовуватися. Їх нащадки ж, навпаки, прагнуть зруйнувати колишні підвалини, щоб проголосити нову епоху. Справжнє рішення, як завжди, криється в золотій середині і в пошуках компромісу. Але до чого складно нам визнати, що противна сторона може в чомусь виявитися правою…

18. «що робити?», микола чернишевський

Говорячи про культовий роман тургенєва, варто згадати і філософський шедевр чернишевського, оскільки » що робити?»вважається своєрідною реакцією автора на нігілізм молодого покоління чацьких. Свою сумнозвісну книгу чернишевський створював, сидячи в тюремних катівнях. На сторінках роману раз у раз прослизає слабка віра в світле майбутнє, неможливе без спільних зусиль талановитої і працьовитої молоді. Читачкам приємно бачити в числі ключових персонажів розумну і сміливу дівчину, з нуля створює власну справу. Даний твір допомагає зрозуміти, що хоч кожна окрема людина і безсилий перед обличчям розрухи, але всі разом ми можемо створити нове суспільство, де шанується свобода особистості кожному (незалежно від статі і соціального становища) дарується шанс досягти успіху.

19. » злочин і кара», федір достоєвський

Філософський роман федора михайловича – це гімн всім юним душам, втомленим нудитися в клітці, чиї прути – закони суспільства. Чи не ними придумані правила, не ними встановлені традиції змушують молодих людей задуматися про те, якими правами насправді наділена людина. Досліджуючи свою сутність, головний герой вирішується на жахливий вчинок – вбивство. Віднявши життя у злісної процентщіци, родіон змушений вбити і ні в чому неповинну стареньку-свідка. Спроба вийти за рамки дозволеного обернулася для нього нестерпними докорами сумління. Одна з найкращих книг достоєвського змусить поміняти погляди на багато що.

20. «хто винен?», олександр герцен

Даний твір став передвісником соціально-психологічних романів в скарбниці російської літератури. Герої герцена захоплюють своїм благородством. Доля зводить разом чотирьох представників інтелігенції, що нагадують рідкісні перлини, яскраво мерехтливі серед бруду замшілого побуту. На жаль, розчарування в житті і образи наздоганяють їх в самий, здавалося б, щасливий період життя.

21. «архіпелаг гулаг», олександр солженіцин

Часто ведуться суперечки про те, чи варто додавати цей твір в шкільну програму. Безумовно, це сильна і мудра книга, проте далеко не кожен дорослий подужає настільки важкий твір. Що вже говорити про дітей, чий ніжний вік і брак життєвого досвіду не дають по-справжньому насолодитися складом, жахнутися правдивості фактів і перейнятися цим великим творінням солженіцина? книга оповита аурою туги і печалі, за її публікацію письменнику довелося пройти нелегкі випробування, а його помічниця і зовсім повісилася, не витримавши допитів тодішньої влади. Сюжет зосереджений на жахливій віху в історії срср – періоді репресій.

22. » як гартувалася сталь», микола островський

На жаль, через сувору політику цензури за часів срср, роман островського неодноразово піддавався правкам і редактурі. В результаті, наявний нині варіант істотно відрізняється від оригінального твору. Тим не менш, книга залишається одним з яскравих образів бурхливого періоду становлення радянської влади. «як гартувалася сталь» — історія про зародження комунізму, про поневіряння, що випали на долю народу, про сумніви і надії на майбутнє.

23. » лівша«, микола лєсков

Повна назва твір — »оповідь про тульському косому лівші і про сталевий блоху». Це історія про, здавалося б, неотесаного провінційного хлопця, чий талант вразив навіть провідних англійських майстрів. Зроблена ним сталева блішка з підківками справила настільки сильне враження, що лівші запропонували залишитися закордоном. Однак він проявив любов до батьківщини і побажав повернутися додому. Та ось біда-спився бідолаха по дорозі та помер. У простій повісті відображена доля багатьох невизнаних геніїв, спочівшіхбесславно. У цьому творі прихований мудрий життєвий урок про те, як важливо розглянути в своїх людях талант і як важливо цей талант не загубити.

24. » тихий дон», михайло шолохов

Епічний роман описує давно минулу епоху, демонструючи нам захоплюючі (але часто шокуючі) деталі життя донських козаків. Шолохов показав трагедії окремих людей на тлі кардинальних змін в країні. То був важкий період вітчизняної історії, коли брат йшов на брата, коли вчорашні друзі ставали кровними ворогами і вибирати сторону доводилося всім. Окремої уваги варті сцени про життя жінок того часу. Складний для юного автора склад, велика кількість філософських думок, знання деталей – всі ці нюанси змусили багатьох засумніватися в авторстві шолохова, якому на момент написання роману було не більше 25 років. Однак незалежно від того, ким був справжній автор, епопея «тихий дон» варта уваги.

25. » а зорі тут тихі», борис васильєв

Хто не пам’ятає рядків про сміливість російських жінок, здатних і коня на скаку зупинити, і увійти в палаючу хату? безумовно, в будь-якій країні є представниці прекрасної статі, що вражають силою свого характеру, і все ж для слов’янок характерна особлива риса. Вони можуть здійснювати великі діяння (на які не кожен чоловік здатний), зберігаючи при цьому в серці своєму споконвічно жіночу ніжність. Хоча автор зізнавався, що спочатку книга описувала подвиг солдатів-чоловіків, а дівчатами героїв він зробив пізніше (щоб викликати більший інтерес до своєї книги), в реальному житті знайдеться безліч прикладів сильних російських жінок. Якщо вас цікавить військова література, то загляньте внаш огляд книг про війну, що викликають тремтіння по тілу.