Інтервю: персональний тренер про помилки новачків, мотивації і читмилах

66

Сьогодні у нас в якості експерта Ілля Шаипов – сертифікований персональний тренер, КМС з жиму лежачи, переможець Всеросійського турніру «Велика держава» WRPF. Ілля спеціалізується на наборі м’язової маси, а також допомагає підопічним швидко і безболісно розпрощатися із зайвими кілограмами.

— Ілля, а розкажіть, як скоро можна побачити перші результати: а) при схудненні; б) при нарощуванні м’язової маси. Через скільки місяців можна помітити різницю? Які максимальні досягнення були у Ваших підопічних? Якщо людина займається 1 – 2 місяці, результатів не бачить, це нормально? Або він щось неправильно робить?

— Кожен результат індивідуальний. Все залежить від людини, в основному, від того, як він працює над собою. В середньому, при регулярних тренуваннях і дотриманні правильного харчування людина побачить результат через місяць і при нарощуванні м’язової маси, і при схудненні. У моїй практиці є цілеспрямовані підопічні, які скидали і по 8 кг на місяць. Кардинальну різницю можна помітити вже через 2-3 місяці. Складно сказати, у кого з моїх підопічних найкращі результати. Ті, хто дійсно працюють на тренуваннях, завжди демонструють результат, і завжди візуально помітний. Буває, що люди з великим надлишком ваги скидають по 10 кг в місяць.

Ні, якщо людина не бачить результату, це не нормально. У кожній ситуації своя причина. У 90% випадків – помилка в харчуванні. Багато залежить від тренувань, але поки людина не налагодить свій раціон, результати будуть не задовільні. І, звичайно, щоб досягти успіху, потрібно враховувати індивідуальні показники подпочечного.

На фото нижче одна з підопічних Іллі.

 Які помилки найчастіше допускають новачки? Розкажіть про найбільш поширених. Яку пораду Ви могли б дати всім, хто на початку шляху?

— Найпоширеніша помилка новачків в неправильному напрямку. Припустимо, приходить жінка з проблемною зоною на животі. У її голові виникає думка про те, що потрібна максимальна навантаження на прес. Ну, і аналогічним чином мислять інші люди з жировими відкладеннями в області рук, сідниць і тому подібне. Відразу хочу сказати, що не існує локального жиросжигания. Потрібно тренувати все тіло комплексно, у такому випадку результати будуть ефективніше. Тепер рада: в кожній сфері є спеціалізований, досвідчений, знаючий працівник. Я ніколи не примушую гостей клубу купувати персональні тренування, але настійно рекомендую не соромитися – питати, звертатися до тренерів за порадою. Вам цього ніхто не відмовить. По можливості, візьміть хоча б кілька ознайомлювальних тренувань. Якщо немає елементарної техніки базових вправ, по початку може бути дуже складно. Моє побажання новачкам: вимагай від себе неможливого і отримаєш максимум.

Останнім часом стало дуже популярним дистанційне ведення, кураторство. Як Ви оцінюєте ефективність такої роботи? Реально навчити новачка техніці вправ, наприклад, правильного присідання, за відео?

— Потрібно розуміти, що це велика різниця – ведення дистанційно і особисто в залі, коли можеш показати, виправити помилки і простежити за правильністю техніки виконання. Я вважаю, що дистанційне ведення більше підходить людям хоча б з невеликим досвідом. Кураторство – це зручна річ, але тут теж все індивідуально. Можна і заочно домогтися результатів, але з підопічним, який вже має досвід.

Що важливіше при побудові красивого тіла: КБЖУ або чистота харчування? Можна їсти гамбургери, якщо вони вміщуються в денний калораж, чи не варто? До речі, як Ви ставитеся до інтуїтивного харчування?

— КБЖУ важливо, але найголовніше в харчуванні – чистота. Тобто, за весь день ми можемо вміститися в 2000 калорій, харчуючись жирною їжею, і при цьому худнути. Але питання в якості результату. Приймаючи правильну, дієтичну їжу, ми отримуємо красиве тіло з м’язовою масою. А якщо їсти що попало, і результат буде відповідний. Якість тіла буде іншим. Я вважаю, що інтуїтивне харчування не доречно в спорті. Для набору маси і того ж схуднення потрібний режим – і ця основа результату.

Чи можна одночасно худнути і набирати м’язову масу? Що робити, якщо людині потрібно і підкачатися, і схуднути? Яка в цьому випадку послідовність дій?

— Якого результату ми не добивалися, ми отримуємо і те, і те. Тобто під час тренувань відбувається і жиросжигание, і нарощування м’язової маси. Для будь-якого результату потрібно старанно тренуватися і дотримуватися правильне харчування – це запорука успіху. Сенс не змінюється, змінюється підхід і основа тренування і харчування.

Що робити, якщо після тренування сильно болять м’язи? Чи можна якось полегшити прояви дискомфорту? Чи існує якась профілактика цього? Може, розтяжка або прохолодний душ після тренування?

— Біль у м’язах – це нормальне явище. Існують спортивні добавки, які допомагають відновитися після тренування. Так, хорошою профілактикою є розтяжка, контрастний душ, лазня, але повністю біль це не зніме.

Як Ви ставитеся до читмилу? Чи потрібен він? Чи Не шкодить це фігурі? Як часто можна влаштовувати собі свято живота?

— До читмилу я ставлюся добре. Але тут кожен вирішує сам: потрібен чи не потрібен. Природно, він шкодить фігурі, але це – і заохочення. Всі ми люди, всі ми хочемо радіти. Тут справа більше в психології. Ставте мету робити це свято не частіше, ніж раз на тиждень.

Ілля, а які риси характеру Ви вважаєте найбільш важливими для спортсменів? Що потрібно розвивати у собі, а що, навпаки, пригнічувати? Як Ви мотивуєте своїх підопічних, які слова для них знаходите?

— Найголовнішою якістю є завзятість. Без цього мало чого досягнеш. Придушувати потрібно в собі слабкість у вигляді «я втомився(а)», «не можу» «завтра» тощо. Потрібно робити все тут і зараз. Поставити мету і домагатися її. Знову ж таки, всі люди індивідуальні і мотивація для всіх різна. В основному, прошу робити самоаналіз. Якщо людина не худне, то він повинен задати собі питання «а чи все я роблю на 100%?» Якщо підопічний хоче результату, то він повинен повністю викладатися у всьому.

Ілля, і такий трохи філософське питання! Що робити повним людям: худнути за всяку ціну або любити себе такими, як є? Кожному потрібно худнути, хто трохи не вписується у стандарти? Якщо ІМТ в нормі, і чоловік задоволений собою і не комплексує, варто йому щось в собі міняти? Нарешті, як Ви ставитеся до бодипозитиву?

— Цей вибір вже стоїть за людиною. Якщо є мета, то чому б не викластися на 100%, щоб побачити результат, який вартий оплесків? Так, це не легко, потрібно докласти максимум зусиль, щоб отримати нагороду за свої старання. Я нікого не змушую вбиватися в залі, я тільки хочу розповісти вам про те, що ви отримаєте натомість – гарну форму, звідси адекватну самооцінку і самовпевненість. Тренована людина починає відчувати себе комфортніше в суспільстві. Крім цього, спорт впливає на гормональний фон. Тобто, з’являється настрій, стресостійкість. Я вважаю, що заради цього варто приділити трохи свого часу спорту, щоб ставати з кожним днем краще! До бодипозитиву ставлюся нейтрально – кожен має право жити, як він хоче.

Фото взяті з особистого архіву Шаипова Іллі. Джерела:

https://vk.com/id189679152

https://www.instagram.com/shaipov_tr/