Синдром попелюшки: як дитячі казки можуть вплинути на подальше життя дитини

68

Всі люди люблять казки, адже всередині кожного з нас живе малюк, який вірить в чарівні історії. У дитинстві ми сприймаємо їх як вигадки і не надаємо великого значення. Але майя лутай, психолог, сертифікований транзактний аналітик, автор школи усвідомленості, впевнена: улюблені казкові сюжети і герої формують життєвий сценарій, який ми, виростаючи, реалізуємо несвідомо.

Як казка впливає на дитину?

Казка-одне з перших вербальних впливів на ще не сформовану психіку дитини. Воно здійснюється шляхом непомітного, неусвідомлюваного малюком навіювання за допомогою образів, символів, якими наповнені чарівні історії.

З одного боку, казка необхідна, щоб за допомогою повторення звичного, знайомого, приємного впливу привести психіку в рівновагу. Вона допомагає дитині переварити свої страхи або, наприклад, різницю в суперечливих проявах батька. Так, мати і мачуха — це насправді один і той же чоловік. Але таке розщеплення допомагає дитячій психіці прийняти різні реакції матері на поведінку малюка.

З іншого боку, вкрай важливо, на яку психологічну тканину ляже конкретне перше сприйняття казки. Від цього залежить, який сюжет стане для дитини синхронним його емоційного стану, з якими героями він захоче ідентифікуватися. У цю казку, як правило, будучи вже дорослою людиною, він продовжує йти в своїх життєвих сценаріях. Улюблені історії впливають на нас, навіть якщо ми це не усвідомлюємо, адже 70% дій мають коріння в несвідомому.

Як казка формує життєвий сценарій?

У психології особливе значення надається взаємодії казкових персонажів, кожен з яких представляє певну роль. Її людина і бере в якості основи життєвого сценарію. Але не буквально, а символічно.

Казки працюють переважно на несвідомому рівні. Але прояв сценарних ходів в житті конкретної людини, а також вибір між заздалегідь підготовленими діями залежить від конкретних подій, а іноді і безпосередньо — від роботи свідомості.

Батьки передають дітям свої гени, визначаючи особливості їх організму з народження. Але пізніше вони «начиняють» тих же малюків казками, ненавмисно зумовлюючи способи поведінки, цінності, переконання і в кінцевому підсумку життєві сценарії своїх синів і дочок.

Казки і життєві сценарії

Казки — найстійкіша форма передачі інформації в культурі і сім’ї. Вони здатні визначати сімейний сценарій і навіть сценарій цілої культури. Наведемо кілька прикладів, як казки впливають на життя людини.

«попелюшка»

Казка про працьовиту, скромну і добру дівчину. Але при всіх її позитивних якостях рідні не цінують її і не поважають. Героїня протягом усього сюжету залишається пасивною: її долю вирішують фея і принц.

Слідуючи цим сценарієм, дівчина може одного разу виявити, на свій подив, що нічого не знає і не вміє, крім як доглядати за будинком. Як її улюблена героїня попелюшка, вона зайнята турботою про близьких і запустила себе. Вона терпить приниження і сподівається одного разу зустріти принца. Щоб в житті відбулися зміни, їй потрібна ініціатива від інших. Ось так дівчата і проводять багато років в очікуванні, ігноруючи свої можливості.

На відміну від казки, в житті навряд чи з’явиться фея, яка вирішить всі проблеми. Замість цього краще піти вчитися, зайнятися кар’єрою, щоб забезпечити собі гідне «плаття» і «карету». Тоді і принци з’являться.

Існує навіть такий психологічний феномен — «синдром попелюшки». Він проявляється в низькій самооцінці і пасивної життєвої позиції своєї власниці.

«аленький цветочек»

Казка про те, як дівчина допомогла своєю любов’ю чудовиську знову стати принцом і позбутися чар. В реальності красуні і розумниці «оленки» виходять заміж за поганих хлопців і все життя намагаються вирішити їхні проблеми: рятують від алкогольної залежності, платять кредити, терплять побої. Вони вірять, що зможуть перевиховати свого супутника і зробити з чудовиська людину. Але роки йдуть, а дива не відбувається.

«снігуронька»

Казка, в якій сюжет побудований виключно на заборонах. Героїні дід і баба не дозволяють грати з однолітками. Вона хоче любові, але і цього їй не можна. Коли снігуронька все ж порушує заборону, вона тане.

Це сценарій жінки, яка одного разу обпеклася у відносинах, і тепер в її серці «вічний лід». Найчастіше роль снігуроньки приміряють на себе «тепличні» дівчатка, яким батьки забороняли зустрічатися з хлопцями, обмежували спілкування, через що, навіть подорослішавши, вони не навчилися розбиратися в людях.

Як змінити життєвий сценарій за допомогою казки?

У дитинстві казки діють на нас на несвідомому рівні. Але, виростаючи, ми отримуємо можливість свідомо здійснювати дії і таким чином змінювати своє життя. Спочатку потрібно розібратися з чинним сценарієм.

Аналізуючи свої улюблені казки, ви можете виявити дивовижну схожість багатьох етапів розвитку сюжету з вашим реальним життям. Так можна визначити, за якою програмою ви живете, і навіть передбачити подальший розвиток подій.

Але головний момент полягає в тому, що в казці прихований не тільки ваш сценарій, але і спосіб його вирішення. Безумовно, він зашифрований, і, щоб розкрити його, доведеться сильно постаратися.

У психології існує метод під назвою «казкотерапія». Людина може змінити свій життєвий сценарій, переписавши казку відповідно до свого бачення майбутнього. Наприклад, попелюшка могла не чекати допомоги феї, а сама зшити собі сукню і відправитися на бал. Снігуронька своєю любов’ю змогла б подолати холодну натуру і перетворитися в дівчину, яка всім дарує любов.

Приміряючи на себе нову роль, людина здатна змінити сценарій, подолати дитячі страхи і комплекси. Але спочатку доведеться витягнути з життєвого болота всіх кікімор і водяних, подивитися в очі своїм проблемам і вибрати новий шлях для їх вирішення.