Наперстянка багаторічна-посадка і догляд, сорти з фото і описом

78

Це декоративна рослина з дзвонові квітками, розташованими на довгастих суцвіттях на верхівках високих жорстких стебел стає все популярнішим. У цій статті ми підкажемо, які види і сорти найбільш красиві, як вирощується наперстянка багаторічна – посадка і догляд у відкритому грунті, розмноження рослини, кращі ідеї використання в саду.

Опис рослини

Рід наперстянка або дигіталіс (digitalis), що належить до сімейства подорожникові (scrophulariaceae), включає кілька десятків видів, що мешкають в помірній і тропічній кліматичних зонах. З латинської мови digitus перекладається як» наперсток», віночок квітки нагадує його за формою. Зустрічається в середземномор’ї, північній африці, європі, західній і центральній азії. Найбільше видове розмаїття знаходиться на піренейському півострові і в малій азії. Рослини вирощують як декоративні та лікарські.

Наперстянка є дворічним або недовговічним багаторічником. У перший рік вирощування утворює щільну листову розетку, у другий рік зацвітає.

Коли наперстянка цвіте, її краса винагородить нас за довге очікування.

Рослина утворює щільну зелену розетку листя, дає численні, що звисають по всій довжині стебла, великі, дзвоноподібні, рожеві квіти з більш світлим плямистим шийкою. Іноді наперстянки повторюють цвітіння в кінці літа, іноді восени.

Морфологія і біологія:

  • форма . Дворічні та багаторічні рослини висотою 30-200 см, ширина куща: 30-50 см, в залежності від виду, сорту. Види групи isoplexis-деревні, кущисті.
  • листя — чергові, розташовані паралельно стеблу, зібрані в розетку, нижнє листя черешкові, верхні – сидячі.
  • квіти — великі, зібрані в колосовидні кисті. На квітконосі зазвичай 10-15 квіток. Бутони і квіти розвиваються знизу вгору по пагону, спочатку розпускаються самі нижні квітки. Запах приємний, ненав’язливий: від дуже слабкого до ніжного. Квітка має п’ятизубу або п’ятироздільну чашечку, зазвичай зі зрощеними чашолистками тільки біля основи. Віночок трубчастий, без шпорца, з відкритим зевом, приплюснутий зверху, білого, рожевого, коричневого, жовтого або червоно-оранжевого кольору. Чотири тичинки. Квіти різних забарвлень: білі, персикові, пурпурні, кремові, рожеві, різнокольорові.
  • плід — яйцеподібна коробочка з двома стулками, в ній знаходиться велика кількість насіння.

Увага! всі частини наперстянки разом з насінням містять токсичні глікозиди. Ці отруйні речовини можуть привести навіть до зупинки серця. Отруєння проявляється порушенням зору і слуху, нудотою, задишкою. Вживання двох-трьох листя може викликати смертельне отруєння. На щастя, всі частини дигіталісу дуже гіркі, і отруєння трапляються рідко. Тому будьте обережні, коли в саду є діти! виконуйте будь-які роботи по догляду в рукавичках. Також небезпечно самостійно готувати лікарські препарати.

У 18 столітті були відкриті лікарські властивості наперстянки. В даний час дигіталіс вирощують в промислових масштабах через вміст глікозидів, використовуваних у фармацевтичній промисловості. У лікувальних цілях використовується тільки шерстиста наперстянка, так як вона має найслабші токсичні властивості.

Глікозиди наперстянки входять до складу багатьох ліків, в основному серцевих. Вони також використовуються як сечогінний засіб при високому кров’яному тиску, бронхіті, захворюваннях печінки, шкірних захворюваннях.

Види і сорти

Відомо 11 видів роду наперстянка. У нашій країні найбільш поширені 3 види:

  • крупноквіткова (digitalis grandiflora);
  • пурпурова (digitalis purpurea);
  • шерстиста (digitalis lanata).

Пурпурова

У садах частіше можна зустріти наперстянку пурпурову (digitalis purpurea). Вона також зустрічається в природних умовах в лісах, заростях чагарників, горах, на луках.

Вид входить до групи найбільш отруйних рослин, що зустрічаються в нашій країні.

Це недовговічний багаторічник, вирощується як дворічник. Листя розташовані по прямій лінії, досить довгі-до 25 см.з вивороту покриті ніжним ворсом. З щільної розетки зеленого листя виростають довгі (1-1, 5 м) пагони-квітконоси, що обростають великими дзвонові квітками з плямистим зевом. Цвіте в травні-червні.

Рослина-медонос, збір меду становить 200 кг/га.

Найцікавіші сорти даного виду (пурпурова) представлені нижче.

З білими квітами:

  • «віртуозо уайт » virtuoso white-висота 1-1, 5 м, ідеальний для клумб з високорослими видами рослин.
  • «енн редецки » anne redetzky-квітки білі, з зазублинами на кінцях, висота кущика-0,6-1 м; краще садити на клумбах середнього розміру.
  • «пемс чоїс «pam’s choice-білі квіти з великими бордовими плямами всередині корони, висота 1,2-1,5 м.
  • « елсі келсі» elsie kelsey.
  • «камелот уайт » camelot white.
  • «пемс спліт » pam’s split.
  • «сноу тимбл» snow thimble.

З рожевими квітами:

  • «віртуозо роуз компакт «virtuoso rose compact-висотою 1 м.
  • « лаванда камелот» camelot lavender.
  • «роза камелот » camelot rose.
  • «червоний віртуоз » virtuoso red – темно-рожеві квітки зі світлим плямою всередині корони, висотою 1 м.
  • « цукрова слива » sugar plum.

крупноквіткова

Наперстянка крупноквіткова (digitalis grandiflora)-багаторічна рослина-довгожитель, прекрасно переносить зими середньої смуги росії, росте в південно-західному сибіру. Досягає висоти 60-120 см, дає багато пагонів. Квітки до 5 см завдовжки жовті, всередині коричнево-сітчасті, зібрані в односторонні грона. Цвітіння: червень-серпень. Віддає перевагу грунтам, багатим кальцієм, не надто вологим.

  • «керіллон » carillon-блідо-жовті квітки.
  • «ладжь еллоу » large yellow-щільні маслянисто-жовті суцвіття.
  • «крем белл » creme bell-квітки кремового кольору.

Шерстиста

Наперстянка шерстиста (digitalis lanata) вирощується в основному як лікарська рослина. У нашому кліматі з ним поводяться як з дворічником, тому що квітка гине після того, як дасть насіння. Добре переносить морози. Карамельні, дрібні квіти і щільна розетка з загострених листя красиво поєднуються з сільськими клумбами. Період цвітіння: червень-серпень.

Надзвичайно декоративний сорт digitalis lanata « «кафе крим» cafe cream з рясними суцвіттями, що складаються з кремових квіток з кавовим малюнком всередині горлечка.

жовта

Наперстянка жовта (digitalis lutea) — багаторічна, трав’яниста рослина, поширена в європі. Висота: 30-120 см. Забарвлення квітки: жовта. Листя подовжені. Характерна риса: стебло прямостояче і голе, на ньому ростуть трохи війчасті листя. Квітки всередині не мають коричневих прожилок, зібрані в одностороннє коло.

Всі частини рослин містять сильнодіючі отруйні речовини, небезпечні для людини.

Вирощування і догляд

Наперстянки добре адаптуються до мінливих умов, невимогливі у вирощуванні. Полив і укриття взимку – основні методи догляду, про які варто подбати.

Щоб рослини добре росли в саду, створювали красиві, густі кущики і численні квіти, для них повинні бути створені відповідні умови. Успішне вирощування багато в чому залежить від місця розташування клумби. Рослини в природі ростуть на луках, в лісах, тому в саду їм потрібні схожі умови проживання. Однак вони не вимагають особливого догляду, досить стійкі до хвороб, шкідників.

Вимоги до ґрунту, місця посадки

Найкращим місцем для вирощування дигіталісу буде захищене від поривів вітру, напівтінисте або затінене місце. Позиція повинна бути світлою, але захищеною від прямих сонячних променів.

Грунт для наперстянки потрібна:

  • гумусна;
  • проникна;
  • багата органічними речовинами;
  • досить волога;
  • реакція ґрунту — від слабокислої до нейтральної (ph 6-7).

Рослина особливо любить піщано-глинистий грунт, яка запобігає швидкому висиханню в спекотні дні.

Посадка

Перед посівом або висадкою розсади грунт повинна бути добре підготовлена, очищена від бур’янів і сміття, зволожена, якщо потрібно можна напередодні посадки внести добре перепрілий компост.

Готову розсаду в горщиках можна висаджувати в сад протягом усього сезону. Можна спробувати сіяти наперстянку насінням відразу у відкритий грунт на постійне місце, але тоді потрібно стежити, щобСусідні рослини не заглушали дрібні сходи.

Рекомендована відстань між рослинами наперстянки: 30х50 см.у хороших грунтах рослині потрібно багато місця – розетка листя може займати площу до 50 см в діаметрі. Рослина не слабка, успішно конкурує з сусідніми насадженнями.

Полив

Полив наперстянці потрібен помірний. Пурпурова наперстянка переносить невелике пересушування. Краще поливати менше, ніж занадто багато.

Підживлення

Підживлення наперстянки проводять кожні 2-3 тижні, з травня по липень добривами для квітучих рослин (в них менше азоту і більше фосфору і калію). Надлишок азоту викликає пишний ріст листя і мляві квіткові пагони. Якщо грунт родючий, рослина прощає відсутність добрив.

Обрізка

Після завершення цвітіння відцвілі суцвіття можна обрізати прямо над розеткою, тоді рослина знову зацвіте в тому ж сезоні при сприятливих умовах (в серпні).

Сорти виду пурпурова можуть давати квітки різного забарвлення в другому поколінні.

Зимівля

Морозостійкість рослин хороша. Пурпурні наперстянки добре зимують в кліматі середньої смуги, півдня сибіру. Люблять мульчування, наприклад корою. Мульчування також допоможе обмежити зараження бур’янами і випаровування води з грунту.

Хвороби і шкідники

Наперстянка стійка до більшості поширених хвороб декоративних садових рослин. Якщо немає надлишку вологи, росте здоровою. Якщо на ділянці сиро, іноді уражається борошнистою росою. При борошнистій росі або плямистості видаліть хворі листя, щоб хвороба не поширилася і обробіть фунгіцидом. Хворі рослинні залишки потрібно спалити. Шкідники рослина не люблять, навіть равлики її уникають. Іноді рослина уражається попелиць.

Розмноження

Наперстянку зазвичай розмножують насінням. Розподіл кореневої грудки не рекомендується, стрижневий корінь рослини дуже чутливий, і поділ куща з подальшою пересадкою зазвичай проходить безуспішно. Вирощування наперстянки багаторічної з насіння не складне.

Вид digitalis purpurea (пурпурова) після цвітіння легко зав’язує насіння, які часто розсипаються і проростають самі в місці падіння. В останніх числах серпня рослина починає жовтіти, засихати — якщо потрібно, щоб воно саме «розросталося» в саду, потрібно залишити його в такому вигляді до весни, за допомогою вітру насіння розсіваються. Коли насіння проросте, потрібно буде трохи прорідити сходи.

Насіння можна збирати і висівати в контейнери. Для цього відріжте стебло старого квітки і переверніть його над газетою, щоб насіння висипалися. Зберігайте їх у сухому місці до наступного сезону.

Насіння наперстянки зазвичай продаються у вигляді суміші різних кольорів. Так що ніколи не знаєш, якого кольору буде клумба, поки вона не зацвіте.

Терміни посіву насіння:

  1. у лютому — в теплиці;
  2. в травні, червні – у відкритий грунт.

Посів і вирощування розсади наперстянки-крок за кроком:

  1. заповніть контейнер (бажано плоский) субстратом (добре дренованим, але зберігає вологу).
  2. через те, що насіння рослини дрібні, сіємо їх рідко. Насіння з покриттям набагато легше сіяти, тому що їх можна сіяти рядами. Акуратно постукайте по субстрату і розсипте насіння по поверхні.
  3. насіння дуже маленькі, потребують світла для проростання, тому їх не слід прикривати грунтом, а тільки злегка притиснути до поверхні. Полийте субстрат з пульверизатора легким туманом, щоб він добре просочився, і поставте контейнер в тепле місце. Насіння проростає при хорошому освітленні протягом 8-10 днів.
  4. після утворення 3-4 справжніх листків (перша розетка) молоді сіянці потрібно пікірувати в горщики, зберігаючи відстань між рослинами – 15 см.

Розсаду наперстянки садять у відкритий грунт в серпні, з інтервалами 30х40 см.рослини зацвітуть на другому році вирощування. Виняток становлять наперстянки з груп foxy і dalmatian, які можуть цвісти в рік посіву (в кінці сезону), на наступний рік вони знову зацвітають.

Час очікування цвітіння наперстянки можна значно скоротити, купивши готові однорічні саджанці навесні. Вони зацвітуть незабаром після посадки, тому не доведеться чекати їх рік.

Застосування

Краса рослин і можливість використання в садах роблять вирощування цих квітів дуже популярним. Наперстянки відмінно виглядають в різних варіантах:

  1. посаджені групами, створюючи різнокольорові плями;
  2. в компанії видів, які люблять тінь, наприклад-роджерсія, хоста, папороті, дзвіночки, волжанка звичайна; добре поєднується з декоративним листям хости, гейхери, роджерсії;
  3. підходять для багаторічних клумб в поєднанні з рослинами зі схожими вимогами до вирощування – дзвіночки, астильби;
  4. красу наперстянки підкреслюють рослини – орлики, цинія, троянди, чорнобривці, герань, мальва, декоративні трави;
  5. маючи глибоко залягають коріння, дигіталіс може рости під деревами у «ворожому» середовищі – під берізками, кленами;
  6. для вирощування в горщиках;
  7. рослини підходять в якості зрізаних квітів, для створення букетів.

Увага! наперстянка погано зимує в горщиках. Тому краще висаджувати її в контейнери навесні.

Наперстянка-типовий мандрівник по клумбі. Оскільки насіння легко саморозсіваются, вона з’являється щороку в нових місцях.

Оскільки більшість видів і різновидів дигіталісу мають світлі квіти, вони особливо ефективно виглядають на темному тлі, наприклад, у живоплоту або пухких чагарників. Вони чарівно виглядають на узліссі. Якщо ділянка досить затінений і вологий, папороть стане хорошою компанією для наперстянки.

Фото. Використання наперстянки в саду

Наперстянки, завдяки прямостоячій формі, надають клумб вертикальну структуру і прекрасно доповнюють плоскорастущие багаторічники. Різні сорти мають висоту 60-200 см, що дозволяє легко вибирати варіанти в залежності від висоти сусідніх рослин.

Якщо на клумбу висівається різнобарвна суміш наперстянки, навколишні і фонові багаторічники повинні бути досить спокійними, з приглушеними квітами.

Добре підійде манжетка м’яка (alchemilla mollis) з щільними листям і жовтими квітками.

Вдалими партнерами для рожевих або білих сортів наперстянки будуть герань чудова (geranium x magnificum) і герань власова (geranium wlassovianum), що утворюють килимки лілових квітів.

Пурпурова наперстянка охоче використовується для створення клумб в садах, на дачах. Просте вирощування спонукає садівників використовувати її в садах. Рослина пред’являє невисокі вимоги і може бути рекомендовано навіть новачкам.