13 цікавих фактів про перший політ людини в космос

66

не старше 30 років, не вище 170 см, не більше 72 кг. льотчик-винищувач, бездоганна репутація, міцне здоров’я, стійка психіка. Це основні параметри, за якими відбирали в перший загін космонавтів. В результаті з 3461 кандидата залишилося всього 20. Більшість з них в свою чергу злітали в космос.

реальних кандидатів на статус першого було два: юрій гагарін і герман титов. Вердикт держкомісія винесла 10 квітня 1961 року. Юрій гагарін-перший, титов-дублер. Георгій нелюбов-запасний дублер. Навколо того, чому було прийнято таке рішення, ходить багато легенд. Говорили, що хрущову не сподобалося ім’я герман, якесь німецьке.

Насправді оцінювали космонавтів тільки за професійними і особистими якостями. Останнє слово було за сергієм корольовим-генеральним конструктором, який по-людськи симпатизував гагаріну.

було приготовлено три повідомлення тасс про перший політ людини в космос. перший текст про вдалий старт пізніше почує весь світ. Друге повідомлення містило інформацію про невдале приземлення і звернення до інших країн з проханням допомогти в пошуках космонавта. Нарешті, третє повідомляло про трагічну загибель гагаріна.

напис срср на шоломі з’явився за 20 хвилин до виїзду гагаріна на старт. букви малювали, не знімаючи шолом з голови гагаріна.

знамениті кадри юрія гагаріна в кабіні корабля і королева за пультом – пізніша імітація. під час старту просто було не до зйомок. Тому всі події і діалог «кедра» з «зорею-1» (позивний корольова) були відтворені з граничною точністю вже заднім числом.

прощальний лист дружині валентині на випадок , якщо станеться катастрофа , гагарін написав за два дні до старту. Лист знайшов адресата тільки після загибелі першого космонавта в авіакатастрофі 27 березня 1968 року.

фразу » поїхали!»часто повторював на тренуваннях льотчик марк галлай, який займався підготовкою перших космонавтів. Тому для гагаріна вона була природна і звична.

основним завданням гагаріна під час польоту було перевірити, як невагомість впливає на людину . Лікарі боялися, що люди просто зійдуть з розуму в космосі. Також перший космонавт проводив найпростіші експерименти: їв, пив, робив записи олівцем.

не все йшло гладко під час польоту. Але найбільш напружений момент був при вході в атмосферу. гагарін побачив в ілюмінатор, що корабель палахкотить. «я горю, прощайте, товариші!» — передав космонавт на землю. Але обійшлося. Зараз всі знають, що тертя обшивки об щільні шари атмосфери — штатний процес.

злетівши в небо старшим лейтенантом, приземлився гагарін вже майором. на цьому наполіг особисто хрущов, хоча перестрибнути через звання — ситуація небувала в ті часи.

На виставці «перший» в московському музеї космонавтики (12 квітня-12 вересня) будуть представлені документи та особисті речі першого космонавта, які довгий час зберігалися в музеях по всій країні і в особистих архівах. Серед них, наприклад, справжнє свідоцтво про народження юрія гагаріна.

пишної зустрічі гагаріна в москві спочатку не планувалося. але коли хрущов побачив, який ефект справила в світі новина про політ, він вирішив влаштувати урочистий прийом з проїздом відкритого автомобіля з героєм по столиці.

зовсім не шнурки розв’язалися у гагаріна, коли він йшов по доріжці на доповідь до хрущова. Це відчепилася гумка, що підтримує носок.

за свій політ перший космонавт отримав звання героя радянського союзу, автомобіль «волга», чотирикімнатну квартиру з меблюванням, будинок для батьків і одяг на всіх членів сім’ї.