Дерево граб – фото і опис, посадка і догляд на дачній ділянці

44

Одне з найкрасивіших рослин, широко використовуваних в саду для живоплотів – граб. Особливо красиво він виглядає восени, коли листя забарвлюються в жовті тони. Щоб він виглядав ефектно і добре ріс, для нього потрібно створити правильні умови. Ми розповімо, як виростити дерево граб – представимо фото і опис, де росте, як проводити посадку і догляд за ним.

Опис рослини

Рід і види

Граб (carpinus) – невелике листяне дерево з сімейства березові. Зазвичай зустрічається в лісах, парках, садах. У декоративних цілях вирощують як природний вигляд, так і численні різновиди, що розрізняються за формою. В європі росте близько 50 видів. Росте це дерево в криму, на кавказі, в європейській частині росії, приморському краї.

Найбільш поширений граб звичайний (с.betulus), на кавказі – кавказький (с. Caucasicus) і східний або грабинник (с. Orientalis) у вигляді чагарнику з більш дрібним листям. На кавказі під грабом утворює мікоризу гриб»грабовик». Грабинник також росте в криму.

Ботанічні характеристики

З формальної точки зору (за належністю до сімейства березові) граб найбільш близький до ліщини, берези і вільхи, але з урахуванням таких особливостей, як тіньолюбність, неправильна будова стовбура і гілок, форма і розмір листя, малюнок кори можна зробити висновок, що він багато в чому нагадує бук.

Граб звичайний – carpinus betulus) — медленнорастущее дерево, що досягає 20-25 м у висоту. Дерево відносно повільно росте, рідко перевищує вік 150 років, дуже рідко зустрічаються екземпляри старше 200 років. Швидкість росту 40-80 (100) см / рік.

Перші кілька років граб росте дуже повільно. Максимальних темпів зростання дерево досягає у віці 30-40 років. Після 80-90 років зростання у висоту практично припиняється, що часто супроводжується відмиранням верхівок. У переважній більшості випадків відмирання дерев настає через 100-120 років.

Зустрічається в основному в багатовидових листяних лісах, частіше в дубово-грабових з домішкою липи, клена звичайного, платана. У багатоповерхових лісових спільнотах часто утворює нижній ярус.

Розглянемо докладно, як виглядає дерево граб? це листопадне дерево середніх розмірів з неправильним хвилястим поперечним перерізом, часто множинними стовбурами і склепінчастою кроною.

Стовбур

Це дерево легко впізнати навіть взимку, так як гілки і пагони покриті корою попелясто-сріблясто-зеленого кольору з поздовжніми смугами. Стовбур зазвичай неправильно вигнутий, з хвилеподібною поверхнею, хвилястий в поперечному перерізі. Дерево має тенденцію утворювати безліч стовбурів.

кора

Гладка срібляста кора звичайного граба має цікавий візерунок, що складається з поздовжніх сріблясто-сірих смуг з мінливими відтінками сірого і різними рівнями блиску. Кора гладка навіть у дорослих дерев, тільки у дуже старих екземплярів вона може бути трохи шорсткою або неглибоко потрісканою.

Фото. Кора граба

гілки, крона

Крона середньої ширини, метлоподібна, висока. Гілки досить товсті, нижні в основному дугоподібні, круто піднімаються вгору, у верхній частині крони прямі, довгі, прямостоячі. Молоді пагони тонкі і стрункі, зигзагоподібні, спочатку зеленуваті, потім від темно-сірих до коричневих, злегка опушені.

Часто зі стовбура виростає «хаща» тонких вигнутих гілок.

нирки

Нирки вузько яйцеподібні, загострені, покриті численними лусочками світло-коричневого кольору. Бічні бруньки щільно і часто косо прилягають до втечі, несиметричні, справляють враження вигнутих (з боку втечі прямі, зовні випирають). Квіткові бруньки набагато більші листових.

листя

Листя граба пластинчасті, поодинокі, в молодості у них є перетинчасті приквітки, які опадають незабаром після того, як розвинуться. Пластинка листа еліптична, довжиною 5-10 см і шириною до 6 см, з округлим або злегка серцеподібним підставою, гостро-зубчастим краєм і гармонійно загнутою поверхнею, матово-зеленого кольору, має 10-15 пар прямих нерозгалужених бічних жилок, добре помітних з обох сторін, знизу злегка покритих мохом.

Листя розпускаються в другій половині або в кінці квітня, незабаром після розпускання жіночих квіток. На рубежі вересня і жовтня вони змінюють забарвлення на жовтий колір, потім стають коричневими. Опадають досить швидко, в основному в першій половині жовтня, деякі листя (особливо у молодих дерев) залишаються сухими на дереві до весни.

Фото. Лист дерева граб

квітки

Квітки граба дводомні і однодомні, запилюються вітром. Чоловічі квітки зібрані в звисаючі суцвіття сережки циліндричної форми, довжиною 3,5-5 см, зеленуваті, пильно-жовті.

Фото. Чоловічі квіти граба

Жіночі квітки малопомітні. Період цвітіння граба: квітень-травень (до розвитку листя). Чоловічі квітки зазвичай з’являються на початку квітня. Жіночі квітки розпускаються на 2 тижні пізніше, незадовго до розвитку листя.

Фото. Жіночі квіти дерева граб

Плоди і насіння

Плід граба – невеликі односемянние горішки, зібрані в висячі суцвіття, оточені великою трехлепестковой обгорткою, яка служить їм як летючий орган (до дозрівання виконує асиміляційні функції). Горішок одинарний приплюснутий, довжиною 0,5 см, поздовжньо-ребристий, твердий. Горішок і оболонка спочатку блідо-зелені, при дозріванні-від світло-коричневого до коричневого.

Термін дозрівання плодів: вересень-жовтень. Граби, що ростуть на відкритому просторі, починають плодоносити у віці приблизно 15 років. Роки рясного плодоношення чергуються. Схожість насіння граба звичайного становить 60-65 %.

коренева система

Коренева система серцеподібна, глибока, сильно розвинена, добре тримає грунт, дає численні кореневі нащадки.

Деревина

Деревину граба через її надзвичайно високу твердість, щільність і міцність іноді називають «залізною деревиною». За твердістю деревина поступається тільки самшиту.

Також вона найважча. Деревина граба має щільність приблизно 1,06 кг / дм3 (тобто тоне у воді!), є найважчою з усіх європейських дерев. Теплотворна здатність граба також найвища серед наших дерев, але через сильно скручених волокон (а також згаданої вище твердості) його складно колоти на дрова.

Інші параметри деревини:

  • біла з сірим або жовтуватим відтінком,
  • без серцевини (іноді утворюється сіра помилкова серцевина),
  • тонкозернистая,
  • з погано помітними кільцями з хвилястим ходом і численними виразними променями;
  • свіжа нестійка (легко розкладається грибками при зберіганні), суха помірно міцна, еластична, важко розщеплюється, важко висихає, схильна до розтріскування, при перепадах температури і вологості «дуже важко працює»;
  • складна в обробці;
  • важко запалюється;
  • має дуже високу теплотворну здатність.

Механічні властивості виключають деревину граба з багатьох областей застосування в будівельній і столярній промисловості. В основному використовується як:

  • відмінне паливо (для виробництва високоякісного деревного вугілля);
  • виробництва обробних стволів, кухонних дощок, ручок для інструментів, більярдних столів і т .д.;
  • іноді використовують як імітацію чорного дерева;
  • при зведенні конструкцій, схильних до високих механічних навантажень.

Цінні сорти

  • «колумнаріс » columnaris — медленнорастущий сорт, досягає 10-15 м у висоту. Довгі роки має вузьку, столбчатую форму, з часом крона набуває протилежно-яйцеподібну форму. Крона розгалужується від самої землі. Дерево настільки сильно облиствене, що виглядає стриженим. Листя яйцеподібні, світло-зелені.
  • «пурпуреа » purpurea-молоде листя рожеві.
  • «керцифоліа » quercifolia-оригінальний сорт з вузькими листям різної форми, схожими на листя дуба і широкою низько посадженою кроною.
  • «пендула «pendula — з нависаючими пагонами і» плакучою» формою. Повільно зростаючий сорт відрізняється кроною у формі парасольки. Рослина часто прищеплюють на високій підщепі, утворюючи саджанець з спадаючими гілочками. Гілочки спочатку ростуть горизонтально, а потім починають опускатися вниз. Завдяки привабливому зовнішньому вигляду сорт висаджується в якості солітера на відкритих місцях.
  • «варіегата » variegata-сорт з строкатим листям зі світлим, жовтим або кремовим відтінком.
  • «фастигата» fastigata-швидкозростаючий, більшПухкий сорт з конусоподібною, столбчатой формою, яка з часом розгалужується. Добре переносить обрізку, формування. Листя серцеподібні, темно-зелені, кора гладка оливкового кольору.

Умови вирощування

Граб-тіньолюбний вид, може рости в півтіні і тіні. Після бука це один з кращих тіньовитривалих видів. Декоративні сорти зазвичай мають трохи більш високі вимоги до освітлення, ніж природні види.

Дерево з низькими вимогами до грунту, дуже добре пристосовується до різних умов вирощування. Вид переносить найрізноманітніші типи грунтів, включаючи легкі, піщані.

Оптимальні для граба грунту:

  • родючі, гумусові;
  • помірно вологі (але не заболочені);
  • глинисто-піщані;
  • нейтральні або слаболужні, бажано вапняні.

Дерево переносить короткочасні затоплення. Морозостійкий вид, але його можуть пошкодити безсніжні зими і погодні аномалії.

Посадка живоплоту – покроково:

Саджанці граба з відкритою кореневою системою (з оголеними корінням) садять у відкритий грунт восени (бажано) або навесні. Саджанці із закритою кореневою системою (зі сформованим кореневим грудкою, що продаються в контейнерах), можна висаджувати протягом усього вегетаційного періоду. Бажано садити дерева в безлистий період.

Граб для огорожі висаджують густо, через кожні 30-50 см поспіль і на відстані мінімум 50 см від паркану. Росте дуже повільно до 4-5 років, потім зростання трохи прискорюється. Саджанці розміщують в лунки, засипають грунтом, добре поливають.

  1. розмічаємо лінію огорожі. Почнемо з розкладання, наприклад, садового шланга, мотузки. Пройшовши вперед і назад кілька разів, потрібно переконатися, що лінія огорожі виглядає саме так, як потрібно. Якщо огорожа повинна бути посаджена по прямій лінії, можна відразу викласти її мотузкою.
  2. прибираємо дерен. Залишивши землю на місці, підкопайте верхній шар з двох сторін приблизно на однаковій відстані. Дерен витягуємо, прибираємо, можна вирівняти краю лопатою.
  3. готуємо грунт. Беремо вила або лопату і копаємо землю. Вибираємо великі камені, бур’яни, зимуючі в грунті личинки комах. У перекопану землю додаємо трохи родючого грунту. Можна додати компост — декількох мішків. Коли рівень вирівнюється, знову перекопуємо землю вилами, змішуємо садовий грунт з родючим. Хороша доза компосту дасть саджанців кращий старт.
  4. якщо є пряма лінія, відзначимо її мотузкою. Також слід відразу визначитися, з якого боку мотузки ми будемо садити саджанці, для зручності можна зрушити струну на 2 см по відношенню до осі смужки перекопаної землі.
  5. замочування саджанців. Опускаємо рослини в воду. Для відносно недавно викопаних саджанців досить 2 годин замочування. Можна залишити куплені саджанці у воді на кілька годин.
  6. подрежьте коріння. У більшості випадків коріння занадто довгі. Іноді саджанці продаються з уже обрізаними корінням. За фото нижче видно, що у цього саджанця в минулому сезоні була обрізана частина коренів – видно укорочений стрижневий корінь, і з нього виросли нові молоді корінці. При обрізанні пам’ятайте, що найменші коріння – найцінніші, укорочуємо настільки, наскільки це необхідно. Решта зрізаємо навпіл-вони повинні вільно поміститися в лунці.
  7. посадка. Отгарніте грунт і, притримуючи саджанець однією рукою, зачерпніть грунт іншою рукою, потім обережно подгарніте грунт і ущільните.

Найкращий метод-це посадка з поперемінним поливом. Помістіть рослину в ямку, присипте невеликою кількістю грунту і полийте. Вода змусить грунт покрити кожен корінь, виштовхуючи повітря з-під кореневої грудки. Коли води більше не видно (все ще тримаючи саджанець), присипаємо грунтом і знову поливаємо. Повторюємо дію, поки рослина не буде покрито грунтом до відповідного рівня, тобто рівня, на якому воно росло в розпліднику. Рівень кореневої шийки видно за рахунок іншого кольору кори.

  1. поливаємо рясно. Краще відразу вилити велику кількість води, щоб вона заповнила всю стрічку.
  2. обрізка відразу після посадки. Незалежно від висоти саджанців грабову огорожу необхідно підрізати. Залежно від розгалуження саджанців обріжте їх на висоту 20-40 см над землею.

Може здатися, що краще відразу купити менші саджанці, які дешевше, ніж потім обрізати їх. На думку фахівців, більші саджанці мають більш сильну кореневу систему і легше вкорінюються, розростаються. Помилка початківців садівників, що створюють грабову огорожу, полягає в тому, щоб чекати, поки саджанці виростуть. Для граба потрібно почати обрізку відразу після посадки, щоб огорожа ущільнювалася від самої основи.

Восени волога залишається в грунті довше, ніж навесні, але все одно потрібно перевіряти грунт навколо рослин і при необхідності поливати. Це найважливіше в догляді за молодими саджанцями.

Вирощування і догляд

Граб досить невибагливий у догляді, легко вирощується.

Полив

Після посадки рекомендується молоді дерева граба поливати. Старі поливають тільки під час тривалої посухи. Більш регулярний полив потрібен грабам, які густо висаджені рядами і живоплотом. Полив проводиться вранці або ввечері.

Увага! дерево не слід висаджувати на заболочених грунтах, воно не любить стоїть в коренях воду.

Добриво

Граб можна підгодовувати органічними добривами (гній, компост). Особливо цінні добрива при вирощуванні граба на слабких піщаних грунтах. Не рекомендується удобрювати граб відразу після посадки.

Молоді рослини не удобрюємо навесні, щоб рослина давала нові корені в пошуках поживних речовин. Якщо дуже хочеться посипати граб половиною рекомендованої дози, роблять це тільки тоді, коли рослина дало багато зелені. Однак краще в перший рік після посадки залишити граб без мінеральних добрив.

Мульчування

Варто насипати шар мульчі, в сезон вона зменшує випаровування води з грунту, знижує засмічення бур’янами, а взимку захищає коріння дерев від заморозків.

Обрізка

Як правило, обрізку граба проводять тільки в разі живоплотів. Граб потрібно обрізати кілька разів за сезон, краще 3 рази:

  1. перший раз — у лютому. Рослина має тенденцію «плакати», тому першу обрізку слід робити до весни, тобто в січні / лютому в залежності від погоди на вулиці.
  2. другий-у червні.
  3. третій-наприкінці серпня або початку вересня.

Рослина добре відгукується навіть на сильну обрізку. Санітарна обрізка іноді проводиться у поодиноко посаджених екземплярів-видаляють слабкі, хворі, пошкоджені гілки.

Проводимо всі процедури, пов’язані з омолодженням живоплоту і обрізанням більш товстих гілок взимку. Це корисніше для рослин, і в безлистому стані легше побачити, де дійсно потрібна обрізка.

Хвороби, шкідники

У граба практично немає небезпечних природних ворогів у вигляді грибів або комах. Однак іноді при його вирощуванні виникають проблеми:

  • іржавіють листя і уповільнення зростання означають, що на рослину напали невидимі неозброєним оком кліщі. Боротьба зі шкідником проводиться шляхом обприскування хімічними препаратами. Боротьба досить складна, так як кліщ харчується на нижній стороні листа.
  • темно-коричневі овальні плями на листках означають появу гриба gloeosporium carpini, який зимує на опалому листі і викликає глеоспоріоз. Для профілактики грибкових інфекцій потрібно видаляти опале листя, а уражені рослини обприскувати фунгіцидами.
  • світло-коричневі плями на пагонах означають грибкову інфекцію грибами роду nectria і pezicula. Щоб запобігти поширенню хвороби, вирізаємо і спалюємо хворі пагони.
  • отвори на листках, означають появу гусениць, від яких застосовується хімічне обприскування інсектицидами.

Розмноження

Граб звичайний краще розмножувати кореневими нащадками. Однак саджанці дуже дешеві (відноситься до природних видів) і зазвичай їх набувають в розплідниках, магазинах.

Застосування

З функціональної точки зору граб відомий з двох сторін:

  1. виключно висока толерантність до обрізки. Завдяки густому розгалуженню і інтенсивно формуються кореневих нащадків, це дерево стає одним з найбільш часто використовуваних для створення високих живоплотів. З його допомогою можна довільно формувати різні геометричні форми, скульптури, алеї зі склепіннями і т.д.
  2. також використовується дуже цінна, надзвичайно тверда, важка деревина, звана «залізною деревиною».

Граб звичайний найчастіше використовують для створення живоплоту. Рослина стійка до сильних вітрів, привабливо з весни доПізньої осені. Воно створює щільні, компактні, живі стіни, крізь які важко пройти, добре захищає від пилу, шуму, сильного вітру. Рослина любить тінисті експозиції, тому підходить для живоплотів в різних місцях – за будинком, на ділянках, де сонця мало.

Недолік огорожі з граба-втрата листя на зиму, через що огорожа втрачає властивість захисту від очей перехожих. Коричневі листя граба, що залишилися взимку не всім подобаються, проте жовті стіни восени дуже мальовничі.

Дерево добре працює в якості солітера-поодиноко посадженого рослини. В цьому випадку особливо цінні такі сорти, як» пендула «і»варіегата».

Дерево варто долучити до деревно-чагарникових композицій лісового характеру. Граб привносить в сад природність, дає тінь, є притулком для диких тварин. Він вписується в сад незалежно від стилю. Це цінна рослина для дачних ділянок. Деревина граба придатна для столярних робіт, підходить в якості палива.