Як худнули в СРСР

62


Зміст

  • 30-ті роки
  • 40-е роки
  • 50-ті роки
  • 60-е роки
  • 70-ті роки
  • 80-ті роки
  • У світі гостро стоїть проблема надмірної ваги. Але вона була і раніше, тільки в 20 столітті люди не настільки серйозно підходили до питання схуднення. Радянська жінка у багатьох людей асоціюється з великими формами і круглими щічками. Насправді ж, такий образ трохи відрізняється від реальності.

    Незважаючи на те, що згідно стереотипам в СРСР секс був відсутній, у жінок все ж присутнє бажання бути красивою і подобатися протилежній статі. У 20 столітті західні країни ще не чинили на Радянський Союз впливу, і про дієтології було мало що відомо. Але радянська людина володів особливим складом розуму, люди створювали власні системи живлення, які сприяли зниженню ваги. Варто розглянути, як змінювався підхід до процесу схуднення протягом всього 20 століття.

    30-ті роки

    Початок 20 століття – це період формування нової «комуністичної» реальності, яка прийшла на місце звичної аристократії. Стежити за своїм харчуванням в цей період могли лише світські дами з вищого суспільства. Інші радянські люди не могли спланувати своє харчування і передбачити, що вони будуть їсти на наступний день, так як у країні була на той момент гостра нестача продуктів.

    Про спорті також не було жодних уявлень. Для радянської жінки фітнесом ставали великі фізичні навантаження на робочому місці. А в деяких регіонах дами багато ходили пішки, що були змушені робити через відсутність громадського транспорту. Прийнято вважати, що на розквіті 30-х років у моді була худоба. Справжнім еталоном краси прийнято вважати Любов Орлову – відому радянську актрису театру і кіно, володіє мініатюрної талією. Все про дієти Любові Орлової в цій статті.

    40-е роки

    Під час Другої Світової Війни з очевидних причин питання про дієтології та способи зниження ваги відходили на другий план. Багато радянські люди були зосереджені на інших, більш нагальних питаннях. Та й одиниці дам були злегка досить повними в цей нелегкий період, переїдати мало кому вдавалося. Зате в цей період з’явилася мода на повноту. Чоловікам подобалися пишні жінки з красивими формами, причому, межі зайвої ваги були дуже розмиті.

    Окремо варто зауважити, що в 1939 році з’явилося одне з перших видань про харчування – «Книга про смачну і здорову їжу». Досі існують жарти про те, що з неї можна було щось приготувати, незважаючи на повну відсутність продуктів.

    Читайте також: Радянська дієта №8: перевірено часом і наукою!

    50-ті роки

    Досі 50-ті роки прийнято вважати переломним моментом. У цей період відбулися номінальні зміни, які стосуються здорового способу життя.

    • В моду стали поступово входити жіночі види спорту. Швидше за все, ця подія було пов’язано з початком участей Радянського Союзу в легендарних олімпійських іграх.
    • Зараз люди впевнено можуть сказати про те, що таке БЖУ і як перенасичення певної речовини може позначитися на фігурі і здоров’я людини. Проте в далекі 50-ті роки ідея про білках, жирах і вуглеводах ще тільки почала поширюватися.

    Ідеалом для тисячі радянських жінок в цей період була Людмила Гурченко, яка була володаркою не просто тонкою, а надтонкої талії. До речі, в 50-е роки була мода на осину талію і підтягнутий животик. У спробах наблизити свою форму до ідеальних параметрів дами робили самі необдумані вчинки.

    • Для очищення організму вони використовували оцет, а також сульфат, касторку, магній та інші шкідливі хімічні елементи. Вони випивали їх разом з теплою рідиною – чаєм або молоком, будучи впевненими в тому, що їх вживання дозволить затриматися їжі в організмі. Як результат, подібні експерименти призводили тільки до зневоднення, утворення гастриту або виразки.
    • Модним стало і голодування – 1 або 2 рази в тиждень жінки не приймали всередину нічого, крім чистої води. А після добового голодування вони харчувалися мізерними порціями і всього 2 рази в день. Таким способом схуднення ділилася знаменита в той період Матильда Кшесинська, яка дотримувалася такого принципу голодування перед важливими зйомками.
    • У цей же період в моду увійшло і низькокалорійне харчування, включають монодієти. Найпоширенішими серед радянських дам була рисова або капустяна система живлення.

    Крім тих нерозумних і не щадних дієт також розробляли способи схуднення, котрі були корисними з медичної точки зору – дієтичні столи. Вони сприяли не тільки схуднення, але і зміцненню здоров’я, а також позбавлення від різних захворювань. Таку систему харчування розробив професор Мануїл Ісаакович Певзнер, вона являла собою введення в раціон збалансованих і корисних страв. Досі дієта Певзнера поширена в медичних установах і санаторіях.

    60-е роки

    Дивно, але саме в 60-ті роки багато жінок стали страждати ожирінням. В категорію ризику входили дами, трудящі на роботах, що передбачають важка фізична праця. Основою їх харчування ставали хлібобулочні вироби, молочні продукти і страви, які володіли високим вмістом тваринних жирів.

    Але самі люди до повноти не прагнули. Навпаки, у другій половині 20 століття в моду стала входити красива спортивна фігура – міцні стегна і широкі плечі. У 1966 році еталоном краси стала Наталія Варлей, відома по фільму «Кавказька полонянка». Саме в ці роки сформувалися три правила, які використовуються для зниження ваги і сьогодні:

    • не можна їсти після 6 години вечора;
    • варто виключати з раціону складні вуглеводи;
    • слід щодня підраховувати з’їдені калорії.

    У 60-ті роки в СРСР активно почали формуватися найрізноманітніші дієти, що складаються з м’яса, овочів, води або зелені. Такі системи живлення до цих відшукуються в записниках з домашнього архіву деяких дам.

    70-ті роки

    У 70-ті роки продовжували активно розроблятися методи, що дозволяють тримати фігуру в прекрасній формі. До придбань цього періоду можна віднести:

    • Повальне захоплення всіма видами спорту. Практично кожен школяр, у якого не було проблем зі здоров’ям, записувався в спортивний гурток. У цей же період в Радянському Союзі стала активно розроблятися спортивний одяг та інвентар. В достатку створювалася і відповідна література, пропагує правильне харчування і здоровий спосіб життя.

    • Саме неоднозначна думка з боку критиків викликала саме Кремлівська дієта. Через відсутність у багатьох людей можливості приготувати те блюдо, яке входило до її складу, вона поступово перейшла в білкову систему харчування. На думку багатьох медичних працівників, вона давала надмірне навантаження на організм, відповідно, з’являвся зайвий жир, що давало зворотний результат.
    • У другій половині 20 століття було модно вживати сік. Це була свого роду маркетингова компанія, яка пропагувала цей напій, як кращий засіб для здоров’я та схуднення. У багатьох їдальнях навіть висіли рекламні щити з соком. Наївні дами у свою чергу організовували раціон виключно на вживанні соків.
    • Ні піку популярності у 70-ті роки також були монодієти на крупах. Дівчата в достатку вживали рис і гречку.

    80-ті роки

    80-ті роки для Радянського Союзу стали справжнім проривом інформаційної блокади. Не тільки дами, але й солідні чоловіки починають набувати видання про популярних дієтах і здоровому харчуванні. Кіоски заполонили брошури і журнали з подібним змістом. У моду стала входити аристократична краса, заради якої жінки вживали низькокалорійні продукти в мізерних порціях. У цей же період з’являються і перші таблетки для схуднення на прилавках магазинів.

    У Радянському Союзі в 20 столітті були різні періоди: сплески бідності, безробіття, кризи і навіть голоду. Але російські жінки завжди прагнули бути привабливими, навіть у найважчу для країни епоху.