Як позбутися мишей в приватному будинку, на дачі і ділянці

86

Існує більше 30 видів мишей. Найбільш поширені домашня миша і полівка. Гризуни завдають багато шкоди: псують їжу в будинках, коморах, підвалах, забруднюють фекаліями квартири, господарські будівлі та продукти харчування, поширюють хвороби. В саду полівки пошкоджують рослини, поїдають коріння, кору дерев, цибулини квітів, фрукти і овочі. У будівлях гризуни пошкоджують ізоляцію, перекушують кабелі. Тому боротьбу з ними треба починати негайно. Ми розповімо, як позбутися від мишей в будинку, на дачі, на ділянці народними засобами і з використанням різних методів.

Опис шкідників

Боротися з гризунами зазвичай досить складно, але необхідно, тому що при сприятливих умовах тварини легко і швидко розмножуються. Давайте дізнаємося, чим відрізняються ці миші, які їх особливості і звички, щоб ефективно з ними боротися.

домашня миша

Тварина mus musculus або домашня миша, яку можна зустріти в своєму будинку, гаражі, підвалі, відрізняється сильною синантропією. Синантропні організми — це тварини, рослини, мікроорганізми пов’язані з людиною. Отже, цей гризун зустрічається скрізь, де живе людина. Його присутність була підтверджена навіть на дослідницьких станціях в антарктиді.

У домашніх мишей багато природних ворогів, що займають більш високі позиції в харчовому ланцюзі. Гризунами харчуються багато хижаків-кішки, дикі собаки, ласки, лисиці, птахи, змії. Тому в дикій природі миші зазвичай живуть 5-6 місяців. У лабораторії або в якості домашньої тварини можуть дожити до 2 років.

Миші-нічні тварини, після настання темряви вирушають на пошуки їжі. Вони всеїдні, люблять поїдати фрукти, зерна рослин, м’ясо, молочні продукти. Вони їдять навіть власні екскременти, отримуючи поживні речовини, що виробляються бактеріями, що живуть в їх кишечнику.

У них поганий зір, але хороші слух і нюх. Миші використовують вуса, щоб відчути зміни температури і текстуру поверхні. Живуть гризуни в складних норах з довгими входами і безліччю шляхів відходу, містять норки в чистоті – мають окремі місця для зберігання їжі, сну, туалету.

Щоб позбутися мишей, слід ознайомитися з інформацією про їх характерну поведінку. Тоді ви зможете зробити адекватні дії, що запобігають проникненню гризуна в будинок, склад.

Особливості поведінки:

  • домашні миші-дуже цікаві істоти. Кожен день вони досліджують нові території в пошуках джерел їжі. Варто подбати про блокування будь-яких можливих шляхів проникнення гризунів всередину будинку. Необхідно провести герметизацію отворів-силіконом, цементним розчином. Додатковим захистом є зберігання продуктів, що знаходяться в коморі, підвалі, в ретельно закритих контейнерах.
  • тварина шукає теплі місця. Штурм будинків або складів припадає на період з жовтня по лютий, коли гризуни шукають приміщення, де можуть сховатися від холоду, отримати їжу, воду. Коли температура падає на кілька градусів, вони ховаються в підвалах, сараях, будинках, можуть з’явитися гризуни і в міській квартирі.
  • щороку необхідно правильно підготуватися до майбутніх холодів, проводячи восени ретельний огляд приміщень, найбільш схильних до небажаного відвідування гризунів.
  • жадібність. Миша їсть 15-20 разів на день. Вона робить нору поруч з джерелами їжі (на відстані до 8 м), щоб мати легкий доступ. Вночі тварина курсує між різними поживними пунктами, забираючи всього 0,15 г їжі з кожного пункту. Щоб вистежити тварину, потрібно перевірити, в яких місцях з їжею залишилися сліди (наприклад, специфічний запах), потім шукати нори поруч.
  • любить відкусити і кинути. Зуби миші ростуть протягом усього життя. Щоб стерти зуби до зручного розміру, тварина повинна постійно кусати і жувати предмети. Жертвами кусання стають електричні дроти, що може стати причиною пожежі. Тому важливо подбати про належний захист електричних систем. У разі підозри на присутність гризунів поблизу електрики, потрібно швидше зайнятися їх відлякуванням. Електромагнітні відлякувачі допомагають в цьому.

Визначити потенційне вторгнення гризунів набагато простіше, ніж намагатися знайти справжню мишу. Шукайте наступні ознаки:

  1. дряпаючі звуки: їх можна почути вночі, коли миші найбільш активні. Прислухайтеся до звуків між перегородками, під мостинами, в підвісних стелях, підвалах, на горищах.
  2. послід: миші залишають невеликий темний послід, особливо уздовж стін або в найбільш відвідуваних місцях – стільницях, шафах, полицях, під раковиною.
  3. своєрідний запах: миші залишають за собою доріжку з запахом аміаку, що відчувається особливо сильно в замкнутих просторах (шафах).
  4. мишам потрібно гризти дерево, пластик, кабелі, інші тверді матеріали, щоб тримати зростання різців під контролем. Гризіння може навіть викликати пожежу в будинку, якщо миші будуть гризти електричні кабелі.
  5. гнізда. Гризуни будують гнізда з газет, тканин. Гнізда зазвичай приховані, наприклад, за холодильником.
  6. сліди шкірного жиру (плями, розлучення) виникають через те, що шерсть мишей постійно треться об стіни, підлогу, плінтуса на популярних маршрутах. Можна помітити темні смуги навколо отворів, кутів.
  7. сліди лап і хвоста можуть з’явитися в запорошених місцях, наприклад, на невикористовуваних горищах, в підвалах.
  8. гризуни зазвичай живуть в підвалах, на горищі, варто уважно обстежити ці приміщення, щоб визначити, миші завелися або інші шкідники.

Миші можуть поширювати до 200 різних патогенів і паразитів. Вони забруднюють поверхню і їжу екскрементами, виділяючи їх 40-100 разів за добу. Навряд чи хтось захоче знайти дірку в улюбленому светрі, килимі або проводці. Тому варто зробити швидкі та ефективні дії по боротьбі з гризунами.

Полівка руда

Маленькі гризуни руді полівки (лат. Myodes glareolus) з родини хом’якові (лат. Cricetidae) завдають величезної шкоди. Полівка живе на луках, пустирях, в садах, теплицях. У неї кремезне тіло, коротка голова, тупа морда. Полівка живе 2-4 місяці, часто колоніями. Самка народжує 6-7 разів по 5-10 дитинчат в посліді. Самці і самки доглядають за потомством своїм і чужим, тому смерть батьків не тягне за собою загибель дитинчат. Полівка живиться в радіусі 10-15 м навколо нори. Вона не впадає в зимовий сон, взимку продовжує рити тунелі в землі, іноді переселяється в дерев’яні госпбудівлі. Це найпоширеніший і небезпечний шкідник серед гризунів.

Полівки можуть пошкодити:

  • кореневищні рослини (морква, петрушку);
  • овочі; плоди, цибулини квітів;
  • коріння рослин;
  • кору дерев, особливо молодих.

Чим полівка відрізняється від домашньої миші:

  • кольором хутра — у полівки шерсть рудувато-коричнева, звідси її назва-руда полівка, домашні миші сіро-коричневі;
  • полівка менше розміром – довжиною 15 см (включаючи хвіст-саме тулуб: 10 см), вагою 20 г;
  • частіше зустрічається в землі, а не в підвалі, будинку;
  • має характерні чорні великі очі і гострі зуби, завдяки яким перегризає гілочки, коріння, кору;
  • відмінна риса – двоколірний хвіст;
  • коротші хвіст і лапи, ніж у миші домашньої.

Полівки виходять ввечері і вночі. Вони не завдадуть шкоди підвалам, харчуються тільки в саду. Деякі, збиток, нанесений полівками, плутають з руйнуваннями, які викликають кроти. На відміну від кротів, полівки не створюють насипу. Це найпростіший спосіб визначити, хто оселився в городі-полівки або кріт. Полівки проривають тунелі діаметром 5 см. Входи в нори розташовані поруч. Вони підгризають рослини знизу, змушуючи їх швидко в’янути.

Як захистити будинок від мишей

  1. їжа . Зберігайте їжу в закритих ємностях. Важливо не залучати гризунів продуктами. По можливості зберігайте їжу в пластикових, металевих контейнерах, особливо борошно, крупи. Важливо заховати залишки їжі, щоб вони не лежали на столах.
  2. регулярне прибирання будинку . Регулярно проводите чистку під плитою, холодильником, шафами.
  3. двері . Прикріпіть стрічку з щетини або щітку під дверима, щоб запобігти проникненню.
  4. трубопроводи . Закрийте отвори навколо труб грубою шерстю з нержавіючої сталі і герметиком.
  5. отвори. часто люди роблять отвори в зовнішніх стінах для прокладки трубопроводів, проводки. Будь-які отвори розміром більше 5 мм дозволять мишам отримати доступ в будинок, оскільки їх щелепи поміщаються в такі обмежені простори і швидко гризуть великі проходи, що дозволяють проникати в будівлю.
  6. вентиляційні отвори закрийте тонкої оцинкованої сіткою,Особливо якщо вони пошкоджені.
  7. стелі, покрівля . Відремонтуйте пошкоджену покрівлю, використовуйте дротяну сітку, щоб закрити зазори. Слід уважно стежити, чи є біля даху невеликі щілини, через які шкідники можуть проникнути всередину.
  8. рослинність . Підрізайте гілки дерев, щоб вони не торкалися стін будинку. Щоб миші не потрапили всередину, потрібно обрізати лози або нависають гілки, які миші можуть використовувати, щоб забратися на дах. Пишна рослинність біля стін забезпечить мишам укриття і потенційне місце для гнізда.
  9. газони. тримайте газон підстриженим, щоб миша не могла сховатися в траві, коли пробирається в будинок. В ідеалі залиште зацементоване простір між фундаментом будинку і садом.
  10. підтримка порядку на ділянці допоможе позбутися від щурів, мишей. Ретельне видалення харчових відходів, щільне закриття і часте спорожнення сміттєвих контейнерів, регулярне прибирання за домашніми тваринами, зберігання квіткових цибулин, овочів і фруктів в контейнерах, захищених від гризунів, позбавлять тварин джерел їжі і змусять їх шукати кращі місця проживання.

Важливо систематично перевіряти герметичність будинку. Варто почати з ретельної перевірки стану стін на горищі, в підвалі, закладати (наприклад, щільною дрібнозернистою металевою сіткою або спеціальною сталевою шерстю від гризунів) всі отвори, через які шкідники можуть проникнути всередину будинку.

Щоб позбутися від мишей в стінах дачного будинку, дачники закладають пророблені шкідниками отвори битим склом і розчином, потім ретельно штукатурять стіну.

Миші легко перегризають пінополістирол і мінеральну вату, тому потрібно на етапі будівництва або утеплення будинку кожні кілька метрів вистилати стіни дротяними сітками, що захищають від різних видів гризунів.

Стіни з гіпсокартону-відмінний притулок для мишей. При будівництві будинків, схильних до навал гризунів, дуже важливо армувати гіпсокартонні стіни металевою сіткою на відстані 30 см від підлоги. Деякі будівельники рекомендують укладати в стіни бите скло або шар скловати, ековати. Можна насипати всередину шар борної кислоти.

Дієві методи і способи боротьби з мишами

Серед доступних способів можна виділити більш традиційні, включаючи народні методи і сучасні, що характеризуються меншою або більшою інвазивністю.

Мишоловки

Традиційні пастки мають пружинний механізм, який вдаряє мишу по шиї і вбиває. Але є мишоловки, що дозволяють гуманно позбутися від проблеми гризунів, які заманюють тварину, а потім закриваються. Гризун опиняється в пастці, і його можна випустити в поле, лісі. Найбільш поширені у використанні традиційні мишоловки.

  • сир;
  • хліб, политий олією;
  • більш вибагливого мишеняти спокусить ковбаса;
  • копченості мають сильний, приманює запах;
  • справжнього гурмана приманить шоколад.

Пастки-приманки встановлюють біля нір, місць годування гризунів, обов’язково кожні 1-2 дні перевіряють.

Клейові пастки

Цікавий засіб – клейова пастка для мишей – це клейовий папір, до якої миша приклеюється, коли її приваблює ласощі. У пастці для щурів використовується спеціальний клей, що не дає гризунам відірватися від поверхні. Клей не містить отрут, токсинів. Прорізи на картоні дозволяють скласти клейову пастку, щоб розмістити у важкодоступних місцях.

Фото. Різні види липучих приманок для мишей, щурів

Пастка з пластикової пляшки своїми руками

Хороше рішення – зробити пастку з пластикової пляшки. Спіймана миша може бути легко випущена далеко від дому. В якості основи використовується пластикова пляшка, яку потрібно розрізати, потім оснастити механізмом з паличок, гумок, нитки і канцелярської скріпки. Правильна збірка створює люк, в який потрапить миша після того, як увійде в пляшку. В якості приманки слід розмістити кілька ласих шматочків. Коли миша входить і кусає сир або інші ласощі, відкрита пляшка закривається. В результаті гризун опиниться в пастці.

Використання натуральних і народних засобів

Нижче ми представляємо екологічні методи, як позбутися від мишей на дачі народними засобами в домашніх умовах:

  • можна покласти мішечки або мило з лавандою в гардероби, шафи, комоди, щоб ефективно відлякати мишей, щурів від будинку. Помістіть сушену м’яту, олеандр або пижмо в місцях, часто відвідуваних гризунами. Пижмо росте на луках, пустирях, має характерний, сильний запах. Вистилання горища, підвалу сухою травою пижма відлякує мишей.
  • можна полити маслами з ароматами м’яти, лаванди шматочки вати і розкласти по квартирі.
  • не подобається мишам запах оцту.
  • миші погано переносять запах лаку для волосся або запліснявілого лимона. Це відмінні способи, як позбутися від мишей в погребі, підвалі, на горищі – досить розпорошити лак або покласти під гніздо запліснявілий лимон.
  • можна поблизу норок викласти листи алюмінієвої фольги, яких бояться миші.

Відлякувачі

Нешкідливий прилад – відлякувач мишей, що використовує ультразвукові хвилі, неприємні для гризунів і нечувані для людини. Відлякувачі випромінюють ультразвук різної частоти, розділений на смуги, відповідні окремим режимам роботи, а також електромагнітні сигнали.

Ультразвук на відповідних частотах для тварин з дуже чутливим слухом, до яких належить миша, нестерпний протягом тривалого періоду часу. Це як жити з сусідом по кімнаті, який постійно дуже голосно слухає музику. Недружня ультразвукова середу, створена відлякувачем, змушує мишей залишати будинок, де використовується пристрій. Відлякувачі підключаються до мережі або живляться від батареї.

Кращі відлякувачі мишей мають складні автоматизовані системи зміни ультразвукового сигналу. Завдяки цьому тварини не можуть звикнути до роботи пристрою. Ефективність стримування багато в чому залежить від людини. Часте залишення незахищеної їжі і відсутність порядку забезпечують укриття гризунів і доступ до їжі. Перед використанням відлякувача потрібно переконатися, що затишні місця і залишки їжі ліквідовані.

Хімічні засоби

Найефективніший спосіб – це застосування отрути. У підвалах багатоквартирних будинків, мишача і щуряча отрута використовуються в якості стандартного засобу. Препарати доступні у вигляді гранул, кубиків, рідин для замочування. Їх запах приваблює гризунів. Склад деяких отрав (»щуряча смерть«,» морторат») захищає від розкладання тіл гризунів, має муміфікуючий ефект, що має практичне значення, особливо важливе в мало відвідуваних закритих приміщеннях.

Потрібно остерігатися отрути і розміщувати його в місцях, де діти або домашні тварини не будуть контактувати з ним. У відкритих місцях такі препарати краще насипати в спеціальні годівниці-контейнери, які допоможуть запобігти доступу до отрут людей, домашніх тварин, вбережуть від впливу дощу і вологи.

Ефективний отрута для мишей заснований на дії антикоагулянтних речовин. Активні речовини, найбільш часто використовувані в родентицидах, включають дифенакум, бромадіолон і бродіфакум.

Перед використанням отрути, потрібно розглянути кілька важливих моментів:

  • кожен препарат необхідно використовувати відповідно до рекомендацій виробника;
  • хімічні препарати, отруйні для мишей, щурів, небезпечні для людей, тварин, тому від них краще відмовитися, якщо в саду грають діти, бігають домашні тварини;
  • хімічні речовини, особливо порошать препарати, можуть поширюватися гризунами по території на лапах і шерсті, тому їх краще не використовувати в коморах, підвалах, теплицях з овочами, приміщеннях для зберігання продуктів.

Останній крок, коли нічого більше не допомогло і гризунів занадто багато-дератизація. Це дорогий метод, що вимагає оплати бригади фахівців, проте він дозволить позбутися від щурів і мишей в приватному будинку якщо не назавжди, то надовго.

При дератизації необхідно на добу покинути будинок, так як пари використовуваних хімікатів шкідливі для людини.

Як боротися з полівками?

Перш ніж вирішити, як позбутися від польових мишей на городі, врахуйте – гризуни виконують важливу функцію в природі – тому краще їх вигнати, віднести в ліс, не знищуючи. Якщо гуманні способи зазнають невдачі, переходите до радикальних дій.

Гризуни люблять певні умови-прекрасно живуть в садах, теплицях, де родюча, гумусова земля, або де тунелі видовбали кроти. ЗадляЕфективного позбавлення від мишей-полівок на дачній ділянці застосовують відразу кілька методів. Вплив одним засобом не дасть зазвичай бажаних результатів. Нижче наведені перевірені способи боротьби з полівками.

Не використовуйте товстий шар мульчі

Мульчування грунту не дозволяє бур’янам швидко рости, зберігає вологу в грунті і надзвичайно корисно для рослин. Однак не варто використовувати товстий шар мульчі, полівки її люблять.

Ускладнити доступ до рослин

Полівки люблять поїдати цибулинні рослини, м’яку кору плодових дерев. Щоб уберегти стовбури молодих дерев від гризунів, досить застосувати спеціальні пластикові городні огорожі або обкласти стовбури соломою.

Для цибулинних рослин досить використовувати спеціальні кошики, в яких закопують цибулини в грунт, припиняючи доступ мишей. Кошики для посадки цибулин повинні бути зроблені з міцних матеріалів, наприклад, оцинкованого сталевого дроту.

Полівки не проб’ються до коріння і цибулин, які мають захист. Можна розкласти сітку з пвх або дроту між культурами-це ускладнить гризунам доступ.

Знищити вириті коридори

Гризуни будують мережу тунелів під землею, тому варто пошукати входи в них. Якщо коридори виявлені, їх слід залити водою або заткнути. Якщо це не допомагає, можна перекопати землю.

Природні вороги-хижаки

Першою лінією захисту від гризунів є природні вороги:

  • птахи (сова, боривітра, канюки або саричі);
  • куниці;
  • їжаки;
  • домашні кішки;
  • собаки.

Варто створити умови, що спонукають хижаків, що полюють на гризунів, відвідати сад. Полівки надзвичайно полохливі, щоб прогнати їх з ділянки корисно завести собаку або кішку. Варто завести кота, чиє нічне полювання збігається з життям гризунів. Гризуни бояться котів, коли вони помічають наших чотириногих друзів, будуть уникати саду.

Хижі птахи-вороги полівок, варто спонукати їх прилетіти в наш сад. Для цього можна повісити годівниці і створити для птахів спостережні пункти, вони швидко виженуть гризунів.

Рослини-репеленти

Полівки не люблять такі рослини:

  • чорнобривці,
  • часник,
  • м’яту,
  • чорну смородину,
  • молочай,
  • буркун,
  • гірчицю,
  • рицину,
  • свіже листя помідорів,
  • дику ромашку,
  • квітка пижма.

Просто посадіть їх в саду заздалегідь.

Біля входу в норки можна розкласти рослини, запах яких не переносять гризуни:

  • часник;
  • гілки туї;
  • гілки бузини;
  • листя волоського горіха;
  • запліснявілий лимон;
  • подрібнені пагони чебрецю, ялівцю;
  • гірчичну зелень;
  • миски з сушеними травами (м’ятою, ромашкою, чебрецем, лавандою, гірчицею).

Використання правильного рослини змусить гризунів швидко покинути сад. Можна використовувати готові відлякують кошти (гранульовані), просочені відповідними ароматами.

Звукові репеленти

Звукове стримування – ефективний спосіб позбутися мишей, щурів, полівок. Досить самостійно побудувати просту конструкцію, щоб усунути проблему. Підійде пляшка, розміщена на закопаному під кутом стрижні. Порив вітру, що проникає всередину, викликає звук, що стримує гризунів.

Не менш ефективний винахід-алюмінієва банка, розміщена на металевому дроті. Консервна банка, рухома вітром, наробить багато шуму, відлякуючи шкідників.

Варто звернути увагу на пропозиції магазинів – акустичні репеленти, що живляться енергією сонячних променів. Звуки, які вони видають, нерозбірливі для людей, але відштовхують мишей, полівок, кротів, впливаючи на їх нервову систему. Акустичні відлякувачі не шкідливі для домашніх тварин.

Димові свічки

Хороший спосіб боротьби з полівками – димові свічки. Досить запалити свічку і вставити її в тунель полівок. Дим від свічки осідає в коридорах, виритих гризунами, відлякуючи їх. Щоб засіб виконало відлякує функцію, важливо знаходити тунелі, в яких полівки в даний час харчуються. Речовини, що виходять зі свічки, можуть бути шкідливими, потрібно використовувати цей спосіб з обережністю.

Пастки

Пастки дозволять швидко ловити полівок, не завдаючи шкоди. Спеціальні механізми ефективно вирішують проблему гризунів. Вони оснащені люками, які закриваються, як тільки полівки намагаються вибратися. Пристрої можна легко розмістити в підземних коридорах.

Натуральні препарати

Відлякають полівок натуральні препарати, засновані на органічному складі, що включають:

  • касторова олія;
  • олія лаванди;
  • екстракт часнику.

Ці речовини полівки не переносять, але вони не шкідливі, лише проганяють гризунів з саду.

Хімічні речовини

Коли всі методи боротьби з полівками зазнають невдачі, власники садів звертаються до хімічних засобів. Виробники пропонують досить багато різних препаратів. Їх склад токсичний, може завдати шкоди іншим тваринам, важливо дотримуватися обережності. Окремі препарати вводяться в тунелі полівок.

Як прибрати неприємний запах?

Часто після відвідування гризунами будинку залишається неприємний запах. Особливо сильно і неприємно пахне влітку, в спеку. Тому важливо знати, як позбутися від запаху мишей в будинку.

Найважливіше – видалити всі залишки життєдіяльності гризунів. Найчастіше виявити їх складно. Треба перебрати всі запаси, перемити ємності для їх зберігання, висувні кухонні ящики дістати, відсунути холодильник, вимити комори, зняти і перевірити плінтуса. Можна промити поверхні з білизною, працюючи в рукавичках. Також треба прибрати на горищі, в підвалі.

Коли традиційні методи не дали результату, можна очистити простір із залученням професійних компаній. У приміщеннях, де були виявлені розкладаються мертві шкідники використовується озон.

Миші створюють великі проблеми для власників будинків, садів, городів. Вони псують запаси їжі, залишають фекалії, бруднять і гризуть речі, прогризають тунелі в стінах, викликають неприємний запах, особливо влітку. Причини появи гризунів очевидні: тварини шукають їжу і укриття. На щастя, є багато способів стримати їх ефективним і гуманним чином. А краще зробити все, щоб вони не з’явилися – підтримувати чистоту і порядок в будинку і саду, застосовувати всілякі відлякують кошти.