Кому не можна виснажувати себе дієтами?

62

Більшість жінок різного віку хочуть бути стрункими і красивими. Причому метод позбавлення від зайвих кілограмів повинен бути швидким та ефективним, щоб власне відображення в дзеркалі радувало як можна швидше. Однак будь-яка дієта має на увазі зменшення обсягу і калорійності їжі, а значить, знижує надходження в організм і корисних речовин. Що вже говорити про жорсткі монодиетах (наприклад, шоколадна, гречана, кефірна і тому подібні), при яких протягом декількох днів з раціону виключаються всі продукти, крім якогось одного. Ще жоден продукт у світі не містив усі необхідні для нормальної роботи організму макро — і мікронутрієнти. Такі варіанти дієти завдадуть тільки шкода – зменшення енергії, що надходить призведе до погіршення самопочуття і працездатності, зниження імунітету і інших малоприємних наслідків навіть у здорових людей. Отже, кому не можна сидіти на дієтах?

Кому дієти протипоказані?

Існують категорії людей, яким обмежувати себе в харчуванні протипоказано:

  • Діти і підлітки. Бажання відповідати еталонам краси, нав’язане модними глянцевими журналами, змушує підлітків сидіти на виснажливих дієтах. Батькам слід знати, що обмежують і низькокалорійні дієти вкрай небезпечні – в період активного росту і статевого дозрівання нестача вітамінів і поживних речовин може призвести до гормонального збою, у дівчат порушити менструальний цикл і в майбутньому стати причиною безпліддя. Також можуть виникнути проблеми з шкірою. Якщо дитина комплексує через зовнішність, варто разом з лікарем скорегувати раціон його харчування і приділяти більше уваги спортивним тренуванням.
  • Вагітні та жінки. Обмеження в харчуванні майбутньої мами загрожує розвитком різних патологій плоду – затримкою росту, порушеннями в роботі нервової та імунної систем. Переживати не варто – набраних за час вагітності кілограми поступово підуть у перший рік життя малюка на його потреби. В період лактації прибирати з раціону слід тільки ті продукти, які викликають алергію або коліки у малюка, наприклад, цитрусові, шоколад, здобу. На утворення молока йде багато калорій, так що вага буде в нормі і без спеціальних дієт.
  • Жінки в період клімаксу. Відбувається гормональна перебудова організму. Гормон естроген утворюється не тільки в яєчниках, але ще і в жировій тканині. Так як робота яєчників починає згасати, організм намагається підвищити рівень естрогену шляхом нарощування жирової прошарку. Саме тому жінки в період клімаксу починають повніти. У цьому випадку допоможуть фізичні вправи, збалансоване харчування, раціональне поєднання праці і відпочинку. Також варто проконсультуватися у гінеколога для підбору медикаментозної терапії.
  • Люди з хронічними захворюваннями або після оперативних втручань. Дієти протипоказані при гастритах, виразках, панкреатиті, захворюваннях кишечника і нирок, дисфункції щитовидної залози, при цукровому діабеті, онкології і багатьох інших станах. Якщо потрібно знизити вагу, то це має відбуватися тільки під суворим лікарським контролем. Після операцій організму як ніколи потрібні сили на відновлення, і буде абсурдно виснажувати його сумнівними дієтами.
  • Навіть якщо людина абсолютно здорова і не входить ні в одну з перерахованих груп, перед початком будь-якої дієти має сенс проконсультуватися з лікарем-дієтологом. Такий грамотний підхід дозволить не тільки наблизити заповітну мрію мати струнким тілом, але і збереже здоров’я.