Смачно годували в радянських їдальнях?

68


Зміст

  • Як годували в їдальнях СРСР
  • Перші страви в радянських їдальнях
  • Гарячі другі страви в СРСР
  • Гарніри і салати
  • Напої і десерти
  • Харчування в їдальнях і ресторанах
  • Існує думка, що громадське харчування в Радянському Союзі завжди був на рівні – не чета сучасним готових страв з різними Е, пальмовою олією, консервантами і транс-жирами. Дійсно, радянська влада була одержима культурою громадського харчування, прагнучи переконати трудящих відмовитися від домашньої їжі, і створювала всілякі умови до того. В 1960-70-ті роки почалися масові забудови багатоповерхових будинків з кімнатами і квартирами готельного типу площею від 12 до 18 метрів. Вони так і називалися – «гостинки» і видавалися на час (поки громадянину не надавалась окрема повноцінна житлоплощу). Кухні там були крихітні або й зовсім відсутні (пропонувалося задовольнятися загальними, на декілька сімей), тому харчуватися прийнято було в їдальнях – це було зручно, і головне, дешево. Будь радянська людина могла собі дозволити перше, друге і компот. Але ось смачно пригощали в радянських їдальнях, велике питання. Спробуємо розібратися.

    Як годували в їдальнях СРСР

    Як і багато в ту пору, радянський громадське харчування «кіношний» і громадське харчування реальний дещо відрізнялися. По телевізору нам показували білі накрохмалені скатертини і ковбасу з чистого м’яса, за якою стояла черга. «Здорове харчування – наше все», проголошували гасла. А на ділі подавали жирні котлети з часником, переварені каші і розведену сметану кефіром. Одним словом, радянські кухаря знали трюків не менше, ніж сучасні, і зі спокійною совістю їх застосовували. Докладніше про хитрощі кухарів СРСР читайте в цій статті.

    Столовский раціон простого робочого людини був досить жалюгідний і убогий. Приватного бізнесу в ті часи не існувало, а, значить, і конкуренції не було. А що може створити монополіст, всі ми знаємо – немає мотиву ставати краще – «І так зійде!». Сюди ж віднесемо нав’язливий посил від керівництва бути економніше і постійний дефіцит. Ось в таких умовах доводилося працювати кухарям. Не дивно, що і їжа виходила не дуже. І, звичайно, дрібне злодійство на місцях процвітало. Завідувачі столовими або продовольчими магазинами в СРСР вважалися справжніми воротилами і багатіями.

    Перейдемо безпосередньо до меню.

    Перші страви в радянських їдальнях

    Традиційно це були щі з кислої капусти, борщ з буряком, суп з фрикадельками і курячий суп-локшина, розсольник, солянка, гороховий і молочні супи з рисом або локшиною. Досить різноманітно, але далеко не завжди смачно. Бульйони варили на кісточках, виловити м’ясо в супі було практично нереально. Щі з квашеною капустою часто були кисловаты. Куди смачніше був гороховий суп і борщ.

    Гарячі другі страви в СРСР

    Звичайно, це котлети, шніцелі, відбивні, пельмені. Котлети в радянські часи були не дуже хорошої якості – їх готували з жилавого підстаркуватого м’яса з додаванням жиру, обвалювання (сухарів) і великої кількості часнику, щоб замаскувати можливу несвіжість продуктів, що теж траплялося. Були і рибні котлети, але вони часто були зовсім неїстівними з-за великої кількості в фарші дрібних кісток. Також в їдальнях готували минтай (найдешевша риба). Котлети по-київськи і гуляш вважалися більш смачними, але їх подавали в основному в ресторанах.

    Гарніри і салати

    На гарнір традиційно пропонували різноманітні каші, макарони і пюре. І, звичайно, хліб. Його подавали безкоштовно або продавали за копійки. Вживаючи все з хлібом, людина швидше насичується і йшов задоволений далі працювати.

    Також в достатку були овочеві салати, в основному з недорогих продуктів – редьки, капусти, моркви, буряка. Закуски з помідорів і огірків зустрічалися рідше. Також частими гостями на столах радянських громадян були вінегрет, «Оселедець під шубою» та «Олів’є».

    Напої і десерти

    Кава в радянських їдальнях практично повсюдно замінювали цикорієм, «кавовим напоєм» – говорили, що він корисніший і дешевше. Варили напої у великих каструлях, як в армії. Також подавали чай, компоти з яблук і сухофруктів. На десерт можна було спробувати вафельні трубочки, оладки, млинчики, пташине молоко, але в звичайних столових це було рідкістю. Смачна випічка подавалася в ресторанах.

    Харчування в їдальнях і ресторанах

    Так годували в самих різних столові – при заводі, технікумі, НДІ. Меню в різних закладах мало чим відрізнялося, а вибір був невеликим. Правда, було недорого. У 70-ті середня вартість обіду з чотирьох страв (перше, друге, салат і компот) становила від 80 копійок до 1 рубля.

    У ресторанах готували набагато різноманітніше і смачніше. Обід у закладі такого рівня обходився трудящому в 6 – 7 рублів (без урахування спиртного). Тут можна було скуштувати національні страви народів СРСР і навіть дичину, але відвідувати такі місця могли лише заможні люди. Крім того, в хороший ресторан дозволялося потрапити не всім – у дверях стояв швейцар, який і приймав рішення, кому послужливо відкланятися, а кому вказати на вихід.

    Чи варто говорити, що кухня вождів здорово відрізнялася. Чим годували правителів у Кремлі, читайте в цій статті. Вхід у всі ресторани для партійної еліти, зрозуміло, був завжди вільний.