Як правильно вибрати кавун

60


Зміст

  • Як вибрати стиглий і солодкий кавун
  • Чим шкідливі кавуни з нітратами?
  • Як вибирати кавун в магазині чи на ринку?
  • Можна їсти кавуни в липні, і за якими ознаками вибирати самий стиглий і солодкий, дізнаємося прямо зараз. Почнемо з першої частини питання, чи можна купувати кавуни в липні. Сезон кавунів традиційно – з серпня по вересень. Ті баштанні, які лежать на прилавках вже сьогодні, в середині липня, швидше за все, закордонні, з Ірану, Марокко, Китаю, Казахстану. Місцеві дозрівають ближче до кінця серпня. Отже, ранні кавуни – небудь привізні, або вирощені за допомогою хімікатів, щоб встигнути до столу першими і озолотити торговця.

    Коли можна купувати кавуни? Бажано, починаючи з середини серпня. Тобто терпимо ще місяць! Кавуни гарні в свій час – в серпні в них міститься дуже багато калію, заліза, магнію. Вони більш соковиті, солодкі, ароматні і корисні. Тепер розберемося, як правильно вибрати кавун.

    Як вибрати стиглий і солодкий кавун

    Розповімо, як це робити. Наука невелика.

    Зовнішні ознаки стиглого кавуна без нітратів:

    • Плід великий, але не важкий
    • Блискуча шкірка без матового нальоту
    • Помірно суха плодоніжка (хвостик не повинен бути зеленим, але і зовсім висохлим теж)
    • На постукування висловлюється глухим звуком
    • Тріщить при стисканні (немов зараз лопне)
    • Без пошкоджень та тріщин
    • Стиглий кавун має невелике жовте земляна пляма на боці
    • Чітко виражені смуги (контрастний малюнок, не розмитий)

    У хорошого м’якоть кавуна яскрава, щільна і зерниста з білими прожилками. У поганого – волокниста, ближче до фіолетового відтінку з жовтими прожилками. До речі, якщо шматок нітратного кавуна опустити у воду, він пофарбує її в рожевий колір. Така перевірка, звичайно, займе час, і не кожен продавець погодиться ставити експерименти над своїм товаром, зате будете знати напевно. В крайньому випадку, це можна зробити вдома. Якщо кавун не пройде перевірку, віднесіть назад або викиньте. Це краще, ніж отруїтися нітратами.

    Чим шкідливі кавуни з нітратами?

    Як вибрати добрий кавун, ми розповіли. Тепер позначимо коротко, чим шкідливий поганий, нітратний. Нітрати у кавунах – це не жарт. Шкоди від них більше, ніж користі. Разом з такими кавунами в організм потрапляють солі азотної кислоти (нітрати), що містяться в мінеральних добривах. Під впливом мікрофлори кишечника нітрати перетворюються в нітрити, що роблять негативний вплив на здоров’я. Нітрити у великій кількості можуть викликати нудоту, блювоту і діарею, порушують роботу печінки і нирок, заважають засвоєнню багатьох корисних речовин.

    Як вибирати кавун в магазині чи на ринку?

    Експерти впевнені, що умови реалізації і зберігання баштанних є важливим аспектом. Кавуни продаються на ринках, у торгових рядах, в супермаркетах і біля дороги. Найменш кращий варіант – останній. Не рекомендується купувати кавуни біля дороги, вони вбирають вихлопні гази, а також плоди, що лежать під прямими сонячними променями. Навіть на вулиці баштанні обов’язково повинні лежати на піддонах, зверху їх повинен захищати парасольку чи навіс. Висота піддонів не менше 20 див.

    Також ніколи не купуйте розрізані кавуни (це заборонено санітарними нормами) – можна підхопити кишкову інфекцію. Багато продавці охоче дають пробувати свій товар, стежте за тим, щоб вам було продано цілий плід (не розрізаний, не подряпаний, не треснутый).

    При наявності будь-яких сумнівів ознайомтеся з документацією, яка є у продавця. Зокрема, попросіть подивитися дозвіл Держсанепіднагляду.

    Тепер, коли ви знаєте, де і як вибрати солодкий кавун, залишається тільки придбати його і принести додому. Перед вживанням обов’язково ретельно вимийте плід, можна з господарським милом або спеціальним засобом для миття овочів і фруктів. Дайте обсохнути і акуратно розріжте. Їжте тільки червону м’якоть, білу, що ближче до шкірці, їсти не варто. Якщо в кавуні і є нітрати, то вони всі там. Недоїдену половинку оберніть харчовою плівкою і тримайте в холодильнику. Довго кавун не зберігайте!