Синдром нічного апетиту: як позбутися?

72


Зміст

  • Як визначити нездорове почуття нічного голоду?
  • Причини нічного голоду: зв’язок між циркадными ритмами і нічним апетитом
  • Як боротися з нападами нічного голоду?
  • Багато людей не можуть заснути без додаткового прийому їжі на ніч, а відчуття голоду не дає їм спокою. Перекуси на ніч не безпричинні і викликані в більшості випадків збоєм у добових ритмах. Загострене почуття голоду на ніч розглядається як різновид травних розладів.

    Як визначити нездорове почуття нічного голоду?

    Для того щоб зрозуміти, що стався збій в біологічних годинниках, необхідно вловити наступні симптоми:

    • кількість вживаної їжі після вечері складає більше чверті від суми всіх калорій за день;
    • частота нічних перекусів – 2-3 рази або більше.

    Але цього ще недостатньо, щоб переконатися в наявності синдрому нічного апетиту. Необхідно також зафіксувати в поведінці людини 2-3 звички з нижчеперелічених:

    • поганий апетит вранці;
    • сильне почуття голоду ввечері або вночі;
    • неможливість заснути без додаткового перекусу;
    • депресія і апатія до всього;
    • проблеми зі сном, безсоння.

    За статистикою, такою проблемою страждає приблизно 1-2% населення земної кулі. Вона характерна для людей, схильних до ожиріння і переїдання.

    Читайте також: Одноразове харчування: ЗА і ПРОТИ

    Причини нічного голоду: зв’язок між циркадными ритмами і нічним апетитом

    Що таке циркадні ритми? Це біологічний годинник людини. Відповідно до них в організмі виробляються необхідні гормони, які відповідають за пробудження, сон, харчування. Їх вироблення відбувається в певні години і допомагає людям жити згідно з визначеним розпорядком.

    Читайте також: ТОП питань про схуднення

    Циркадні ритми можна регулювати з допомогою зовнішнього впливу. Наприклад, якщо регулярно приймати їжу в один і той же час, то організм підлаштується під такий розпорядок і буде чекати прийому їжі у звичний час доби. Те ж стосується і сну. Коли сонце заходить і світла стає менше, організм автоматично починає підготовку до сну, оскільки гормон сну мелатонін – виробляється тільки в темряві. Наприклад, якщо в кімнаті буде горіти настільна лампа, то це може викликати порушення сну, тому що організм буде впевнений, що ніч ще не настала. Так може розвинутися хронічна безсоння.

    Якщо говорити про харчування, то людина може сам привчити свій організм до нічного переїдання у результаті систематичного вживання їжі після вечері або протягом ночі. В результаті вдень буде знижений апетит, а гормон, що відповідає за вживання їжі, буде активно вироблятися в нічний час доби.

    Згідно з дослідженнями, у людей, які зіткнулися з проблемою нічного голоду, ритми сну не збиваються, а поганий сон пов’язаний саме зі збоєм в ритмі харчування. Тобто виходить, що у людини з таким синдром ритми сну і живлення не синхронізовані між собою.

    Як боротися з нападами нічного голоду?

    Щоб позбутися цієї проблеми, потрібно намагатися харчуватися більш щільно в ранкові години і обмежувати себе від перекусів за 2 години до сну. Якщо проблеми зі сном досить серйозні, можна використовувати спеціальну маску для сну на очі, щоб зайвий світло не провокував погіршення вироблення мелатоніну.

    Читайте також: Як міцно спати: 10 способів поліпшити якість сну

    Харчування і сон – найважливіші процеси, що забезпечують людині активність і життєдіяльність. Запорука здоров’я і довголіття – це правильно працюють біологічний годинник людини.