Що і як розповісти дітям про старий новий рік?

22

Старий новий рік – що це за свято таке? якщо дивитися правді в очі, то він не всім дорослим зрозумілий, не кажучи вже про дітей. Як пояснити дитині, чому після традиційної зустрічі нового року, сім’я знову збирається за святковим столом і відзначає старий новий рік? що можна розповісти дітям про старий новий рік? саме про це ми сьогодні і поговоримо.

Старий новий рік-дивовижне свято, яке відзначається лише в декількох країнах: росії, україні, білорусі, греції, румунії, молдові, вірменії, болгарії, сербії, чорногорії, марокко, тунісі, македонії та окремих регіонах швейцарії.

Традиція відзначати старий новий рік виникла після 1918 року, коли було введено нове літочислення. Спочатку це свято називалося новий рік за старим стилем. Але довга назва була незручним, і з’явилося словосполучення «старий новий рік».

Дітям про старий новий рік

У різних народів були різні календарі. Один з них називався юліанським, а інший — григоріанським. До 1918 року росія жила за календарем, який ввів ще юлій цезар: він так і називається – юліанський. Тому тривалий час новий рік в країні не збігався з новим роком в західній європі і більшості країн світу. Різниця між календарями становила 13 діб.

У 1918 році влада наказала позбутися цієї плутанини. Країна перейшла на григоріанський календар. Всі свята тепер треба було відзначати на два тижні раніше. Але церква не прийняла цього. Так і з’явився старий новий рік-новий рік за старим календарем. Перший день нового року люди почали відзначати 1 січня за григоріанським стилем, але свято, яке припадало 13-е і 14-е січня, люди забувати не хотіли. Особливе значення він має для віруючих. Адже сучасний новий рік випадає на різдвяний піст, коли багато продуктів в їжу вживати не можна, та й веселощі недоречно. Справа в тому, що православна церква продовжує відзначати всі церковні свята по колишньому, юліанському, календарем (за «старим стилем»).

Вечір 13 січня називають щедрим. Вся сім’я повинна була зібратися за святковою вечерею. Піст вже закінчився, тому на столі були всілякі страви та солодощі. Обов’язково була кутя. Але її теж називали щедрою.

Цього вечора ходили в гості. Обходячи будинки, бажали щастя і розквіту господарства. Просили, щоб рік був щедрим до сім’ї, — щедрували. Хлопчики і дівчатка ходили окремо.

Дитині про старий новий рік

Цей день ще називають днем василя. Раніше це був перший день нового року. На світанку від будинку до будинку ходили хлопчики і хлопці. Вони вітали господарів зі святом і» засівали»: розсипали в кімнатах зерно (пшеницю, жито, ячмінь, горох), бажаючи благополуччя. Адже все життя було пов’язане з землею і вирощуванням хліба. Так і тепер, за давнім звичаєм, бажають здоров’я, щастя, благополуччя в новому році.

Васильєв день вважався початком нового природного циклу. Він називався «авсень» або»овсень».

Традиції свята

Сьогодні ми сприймаємо старий новий рік як спокійний сімейне свято. Якщо 31 грудня прийнято влаштовувати гучне і гучне святкування, то ввечері 13 січня збираються тісним сімейним колом, сидять за столом, згадують минуле веселощі і будують плани на майбутнє.

Найпоширеніша традиція в ніч на старий новий рік — ліпити і варити вареники.

Особливою популярністю користуються вареники з сюрпризом, їх можна наліпити і домовитися, що означає той чи інший сюрприз. Наприклад, гудзик — до обновки, монетка — до грошей, горіх — до міцного здоров’я, нитка — до подорожі, перчинка — до несподіваної радості, і т. Д.

Є ще одна традиція — спільне приготування каші, як правило, гречаної. Послідовність дій така: старший чоловік в будинку приносить воду, жінка — перебирає і сипле крупу. Перешкодити кашу повинні всі члени сім’ї, кожна дитина кидає дрібку солі. По тому, яка вийшла каша, можна визначити, що за рік чекає сімейство: якщо смачна і навариста – щасливий, багатий і повний радості; якщо вона не вдалася – проблеми і неприємності не за горами.

Святий василій вважався покровителем свиней, і, щоб його задобрити, на стіл завжди ставили свинину.

Також на василя ворожили на воску. Потрібно взяти трохи воску, розтопити його в ложці і вилити гарячу рідину в тарілку з холодною водою. Вважалося, що отримані фігури можуть розповісти про те, що чекає людину в наступному році.

Щедрик-петрик

Щедрик-петрик, дай вареник!ложечку кашки, наверх ковбаски.цього мало, дай шматок сала.винось скоріше, не морозь дітей!сію, вію, посіваю, з новим роком вітаю!на новий рік, на ново щастя.уродись пшеничка,горох, чечевичка!на полі-копицями, на столі – пирогами!з новим роком!з новим щастям, господар, господиня!зі старим новим роком!

Ой, сиза зозуленька

Ой, сиза зозуленька, щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я!кувала, всі сади облітала, а в одному, та й не бувала.щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я!а в тому саду три тереми: а в першому — червоне сонечко,а в другому — ясний місяць,а в третьому — дрібні зірочки.щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я!ясний місяць-то господар,червоно сонечко — дружина його, дрібні зірочки — дітки його.щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я!

Щедрик

Щедрик, ведрик!дайте вареник!грудочку кашки!шматочок ковбаски!щедрик-петрик, дай вареник!ложечку кашки, наверх ковбаски.цього мало, дай шматок сала.винось скоріше, не морозь дітей!

Щедрик, ведрик

Щедрик, ведрик!дайте вареник!горщик кашки, колечко ковбаски!

Ти нас будеш дарувати — ми будемо хвалити, а не будеш дарувати — ми будемо картати!

Родись, колосся

Родись, колосся, жито,пшениця, часник,як дубок, цибуля,як бук, буряка,як мітли, а овес, як пес.

Сію, вію, посеваюсею, вію, посіваю,з новим роком вітаю!на новий рік — на нове щастя!уродись пшеничка, горох, чечевичка!на полі стогами — на столі пирогами! з новим роком, з новим щастям, з новим здоров’ям!