Проблеми на тарілці: чому хочеться солодкого, гострого або жирного?

24

«саме час розібратися, з якими глибинними емоційними проблемами ви маєте справу, — рекомендує психотерапевт дороті ветью , яка спеціалізується на розладах харчування і харчових пристрастях. З її точки зору, бажання з’їсти якийсь конкретний продукт — це природна реакція організму на певні подразники, приблизно така ж-як переляк, коли ви раптом чуєте раптовий гучний звук. Стрес, гнів, тривога і сором спонукають нас… Налягати на солоденьке або гостреньке, викликають бажання «похрумтіти», «пожувати» і т.д. Якщо вам все одно, що є, аби є, швидше за все, ви занадто довго придушували або «збирали» в собі не дуже приємні почуття — ревнощі, розгубленість, страх того, що трапиться щось жахливе, відраза до чого-небудь. А тепер поговоримо більш предметно.

Sos — заходи: як боротися з тягою поїсти, коли ви не голодні

  • Перш, ніж почати спустошувати «засіки батьківщини», почекайте 15 хвилин. Якщо через чверть години вам все ще хочеться поїсти, їжте. Як правило, цієї примусової паузи досить, щоб не почати їсти «на автоматі».

  • Почистіть зуби (це допоможе позбутися від уявного смаку того, чого ви жадаєте) і випийте велику склянку води (центри спраги і голоду в мозку розташовані дуже близько один до одного, ми часто плутаємо їх сигнали).

  • Проаналізуйте своє бажання поїсти. Що за ним стоїть-страх, гнів, напруга або сором? часом визнання емоційного стану буває досить, щоб не почати їсти або зупинитися.

  • Зробіть щось корисне для вирішення проблеми, яка викликала ці емоції, негайно, замість того, щоб продовжувати носити її в собі.

  • Зробіть кілька аеробних вправ або просто погуляйте (бадьорим кроком не менше півгодини) — так ви підвищите рівень серотоніну, поліпшите настрій і… Зможете придушити апетит.

Торти і печиво

Тяга до печива, тістечок і тортів свідчить про брак комфорту і впевненості. Крім того, вона може також сигналізувати і про опір з вашого боку — солодке стає особливо смачним, якщо ви їсте його для того, щоб ухилитися від якихось неприємних справ. Вона може бути особливо сильною, якщо в дитинстві ваші батьки використовували солодке в якості заохочення. Кожен раз, коли ви їсте печиво або торт, ви насправді транслюєте світу послання: «мене потрібно міцніше обійняти!»

Хочеться чимось похрумтіти

Якщо ви відчуваєте себе незаслужено скривдженою або засмученою, то, швидше за все, віддасте перевагу хрустким продуктам. Чіпси, попкорн, крекери і навіть стебла селери (останні, безумовно, «здоровіше» всього іншого, бо містять всього лише 8 кк на 100 грамів і противиразковий вітамін u) допомагають зняти напругу в тілі і зняти щелепної затиск — таким чином ми позбавляємося від гніву і агресії.

Вершковий смак

М’яких продуктів з вершковим смаком — морозива або сиру, хочеться, коли ми відчуваємо тривогу, невпевненість, збентеження або провину. Холін, що міститься в молоці, надає заспокійливу дію на організм. Молоко також містить l-триптофан, який у поєднанні з вуглеводами (наприклад, цукрами) запускає виробництво серотоніну — «гормону задоволення». Крім того, цукор, що міститься в тому ж морозиві, підвищує і енергію, і настрій, в той час як вершкова гладка текстура служить своєрідним «утішителем».

Гостре

Тяга до страв «гарячіше» зазвичай означає, що ваше життя занадто передбачувана, монотонна і нудна. Вам явно не вистачає гострих вражень, зате тяги до чогось нового і спраги змін хоч відбавляй. За допомогою «гостренького» ви намагаєтеся компенсувати цей психологічний дисбаланс.

Горіхи

Бажання поласувати горіхами може бути своєрідною компенсацією незадоволених потреб в задоволеннях. У горіхах є піразин, який стимулює роботу центру задоволення в мозку. Крім того, горіхи містять велику кількість жирів, які допомагають «замаскувати» почуття порожнечі, самотності, занепокоєння і невдоволення. Вони хрумтять — і тому відмінно підходять для заїдання стресу.

Вуглеводи

Запах, вид, смак хліба, рису і макаронних виробів роблять їх особливо привабливими для напружених або переляканих людей. Коли ми напружені, наше тіло «вважає», що ми знаходимося в небезпеці, і незабаром може знадобитися знеболююче. Мозок виробляє гормон кортизол, щоб блокувати біль. Кортизол, в свою чергу, стимулює виробництво іншого хімічної речовини-нейропептиду y, який і викликає тягу до вуглеводів.

Якщо в той момент, коли хочеться вуглеводів, ви прислухаєтеся до організму і їсте їх на першу вимогу, то, швидше за все, ви будете набирати вагу.справа в тому, що нейропептид y і кортизол не просто «думають«, що тіло в небезпеці, але і» наказують» йому запасати надлишки жиру в жирові депо.

Шоколад

Шоколад очолює «хіт-парад» продуктів, які жінки готові їсти, навіть коли не голодні. Справа в тому, що в ньому міститься фенілетиламін, точно таке ж хімічна сполука виробляє мозок, коли ми закохуємося (причому мова йде скоріше про романтичні почуття, а не про пристрасті). Саме тому у багатьох з нас рука сама собою тягнеться до плитки шоколаду, коли виникає гостра потреба в любові або почуття розчарування у відносинах. Крім того, високий вміст жиру допомагає «заповнити порожнечу». З шоколадом ми легше справляємося з самотністю, відчуваємо себе більш захищеними і спокійними. Запах шоколаду підвищує активність центру задоволення в головному мозку. Чи можна впоратися з тягою до цієї «панацеї» від усіх психологічних проблем? допоможуть імбирний ель, соєве молоко і мелені зерна кави (їх не потрібно жувати — досить вдихати аромат).