Для чого потрібні нуклеуси, що це таке і креслення, як зробити своїми руками

31

Не всі бджолярі знають, що таке нуклеуси. Ці пристосування потрібні для отримання і запліднення молодих маток за спрощеною схемою. Конструкція нагадує за зовнішнім виглядом вулик. Однак вона володіє певними особливостями. При цьому важливо враховувати, що нуклеуси можуть мати великі і мініатюрні розміри. Для їх використання бджоляру важливо мати відповідні навички.

Що таке нуклеус і як він виглядає

У бджільництві нуклеусом називають зменшений вулик на кілька рамок або невелику сім’ю, яка включає неплідну або запліднену матку. Цей термін перекладається як «ядро».

Нуклеуси застосовуються для виведення маток. Їх споруджують таким чином, що велика сім’я туди просто не поміститься. Внутрішня організація в конструкції нагадує звичайну сім’ю, проте існують і певні особливості.

бджіл в нуклеусі досить мало, тому така сім’я не здатна забезпечити себе на зиму медом. До того ж особини відрізняються підвищеною вразливістю до атак інших бджіл. Однак перераховані мінуси вважаються і плюсом. Вразливе становище змушує комах значно швидше розвиватися.

Залежно від розміру гнізда нуклеуси мають різні види. Вони бувають великими, середніми і мініатюрними. Також відрізняються споруди за використовуваними матеріалами. Такі конструкції роблять з фанери, дсп, пінополістиролу.

При цьому конструкції мають кілька призначень:

Різновиди

У бджільництві використовуються різні типи конструкцій. Залежно від габаритів виділяють такі різновиди:

  • мінінуклеус — ця конструкція з пінополістиролу зазвичай робиться на 6 рамок. Їх можна придбати в спеціалізованих магазинах або зробити своїми руками.
  • мікронуклеус-вулики такого типу мають подвійні донья і використовуються для обльоту маток. Сама споруда включає 4 маткових місця з невеликими рамками. Їх розміри не перевищують 74 міліметрів.
  • багатомісний нуклеус-використовується для утримання неплідних рамок. Розміри його рамок вдвічі менше стандартних.

Його огороджують бортиками, які оснащують льотковими отворами. Завдяки цьому вдається запобігти переміщенню бджіл з однієї частини споруди в іншу.

Правила вибору

Щоб правильно вибрати конструкцію, потрібно брати до уваги цілий ряд особливостей.

Розмір і кількість рамок

Відповідну модель нуклеуса бджоляр вибирає самостійно. Для цього варто вивчити відповідні креслення. Нерідко дадан, який включає 12 рамок, ділять на 6 корпусів. Однак оптимальним варіантом вважається одиночна конструкція, яка вміщує 3 рамки.

При цьому в кожен з них входить 3 невеликі рамки розміром 100х110 міліметрів.

Зустрічаються також і кутові моделі. У таких мікронуклеусах рамки не застосовуються. При цьому стінки виготовляються зі скосами, а в пази – ставлять вощину. В одиночному мікронуклеус зверху розміщують годівницю, а льоток – оснащують регулятором. Нерідко кутові конструкції виготовляють з пінополістиролу, пінополіуретану або пінопласту. Також можна зустріти і дерев’яні споруди.

Бджолярі-любителі часто застосовують нуклеуси рошфуса. Споруда включає дерев’яний корпус, який має дно. При цьому глухі перегородки ділять внутрішній простір на фрагменти – як правило, 4.

У днищі кожного відсіку є проріз з гратами. Через неї бджоли потрапляють в основну сім’ю, але не вступають в контакт з маткою. Зверху відсік закриває кришка або годівниця. Також в спорудження входить індивідуальний льоток. Щоб зробити конструкцію впізнаваною для бджіл, її стінки потрібно пофарбувати 4 різними відтінками.

За особливостями клімату

Вибираючи нуклеус для бджіл, обов’язково варто брати до уваги клімат регіону. У південних областях потрібно вибрати лише одну рамку розплоду і 2 рамки з кормом. Кількість їжі має становити мінімум 2 кілограми. На півночі і в центрі варто використовувати по 2 рамки з розплодом і з кормом.

За матеріалом

В залежності від матеріалу виготовлення нуклеуси діляться на такі різновиди:

  • з фанери або дсп. Такі споруди зазвичай мають квадратної або прямокутної формою. При цьому по довжині фанерні вулики повинні бути не більше 60 сантиметрів, а по висоті – 45. Кожну сторону конструкції потрібно оснащувати особливим льотком. З його допомогою вдасться розділити сім’ї.
  • з пінополістиролу або пінопласту. Цей тип нуклеусів ідеально підійде для зимівлі. З таких матеріалів можна отримати теплий вулик, в якому бджоли не замерзнуть навіть в сильний мороз. Плюсами таких споруд вважають високу ступінь міцності і стійкість до гниття. До того ж ці матеріали не покриваються тріщинами.

По виробнику

Сьогодні у продажу представлені нуклеуси самих різних виробників. До найбільш відомих з них відносяться arikent,» улейтоп», happybees.

Виготовлення своїми руками

Найпростіше робити нуклеуси для бджіл з пінополіуретану або пінополістиролу. Однак дозволяється застосовувати і деревину. При відсутності досвіду рекомендується підготувати креслення. При цьому важливо правильно підібрати розміри споруди. Наприклад, стандартні габарити мікронуклеуса складають 175х76х298 міліметрів. Конструкція на повну рамку з пінополіуретану має розміри 315х405х600 міліметрів.

Щоб отримати якісний нуклеус, потрібно зробити наступне:

  • нанести розмітку згідно з кресленням.
  • з вирізаних елементів зробити корпус. При цьому фрагменти потрібно склеїти і посилити за допомогою саморізів.
  • внутрішній простір відокремити перегородками. До бічних стінок їх варто прикріпити за допомогою саморізів.
  • всередині зробити кріплення для рамок і годівниці.
  • зробити кришку.
  • для кожного відсіку вирізати льотки. Їх максимальний розмір становить 15 міліметрів.
  • приробити ніжки.
  • забарвити корпус.

нуклеус-це досить важливе пристосування, яке виконує цілий ряд функцій. Його застосовують для виведення нової матки або нарощування числа робочих бджіл. При цьому виріб можна купити в готовому вигляді або зробити своїми руками.